Argumenty jako zvýšení hlučnosti, prašnosti, hustoty dopravy, ohrožení chodců, ohrožení drobných živnostníků a malých dětí při cestě do školy a ze školy zůstaly zatím nevyslyšené. Podle Tomáše Konečného z hodonínského odboru rozvoje města se ale při změně územního plánu jednalo jen o koncepci, a ne o konkrétním podnikatelském záměru.

„Proti změně územního plánu jsem měl dvanáct stránek připomínek, přes to ji ale zastupitelstvo schválilo, takže nevím, co mám dělat a uvítal bych každou radu," řekl mluvčí petice Karel Bohůn. Kromě hlavních bodů petice jako jsou zvýšení dopravy, hlučnosti a prašnosti připomněl, že je podle něj také zbytečné v obci stavět další supermarket, když jsou Mutěnice dostatečně zásobené. „Budou ohrožení také malí živnostníci. Územní plány se pořizují proto, aby se zvýšila zaměstnanost lidí v regionu, myslím si, že supermarkety dělají pravý opak," myslí si Bohůn.

Podle Konečného ale prostor pro připomínky lidem zůstane. „Námitkám se nemohlo vyhovět proto, protože směřovaly proti obchodnímu domu, ten ale územní plán neřešil. Pokud by se řešil obchodní dům, tak by odpůrci mohli v úředním řízení a případném stavebním řízení připomínkovat vlastní provoz objektu, například počet stavebních míst," sdělil referent územního plánování pro spádové obce města Hodonína Tomáš Konečný.

Účinnost změny územního plánu, kterým se plocha bývalého zemědělského statku mění ze stabilizované plochy výroby „na dožití" na plochu občanské vybavenosti, je pátek 5. dubna. „Změna prošla, takže pan Marek může plochu využít i výstavbě obchodního domu," vysvětlil mutěnický starosta Dušan Horák.

Schválení změny se nelíbí například Petru Záleskému z Mutěnic. „Tušil jsem, že to projde. Je jen otázka času, kdy se pozemek prodá. Vadí mi především kvalita zboží, která se k nám prostřednictvím supermarketů dostává," řekl Záleský s tím, že mu na supermarketech vadí jejich v České republice největší prodejní plocha na světě na osobu. „Také mi vadí jejich cenový diktát za nekvalitní potraviny, které můžeme denně vidět ve sdělovacích prostředcích a na internetu," uvedl Záleský.

Samotný vlastník pozemku Vojtěch Marek se Hodonínskému deníku Rovnost vyjádřil naposledy v reakci na druhou petici. „Než se všechno zúřaduje, tak to potrvá minimálně dva roky a výstavba potrvá další dva. Ještě nevím, o jaký obchod půjde, ale bude patřit některému z obchodních řetězců," uvedl tehdy Marek. Ten je podle informaci starosty dlouhodobě nemocný, redakci Hodonínské deníku Rovnost telefon nezvedal.

Referent hodonínského územního plánování potvrdil, že se ho už některé společnosti ptaly, jak je lokalita v územní plánu navržená a jak se může využít. „Zatím u nás není podaná žádná žádost ohledně záměru stavět obchodní dům v dané lokalitě," sdělila vedoucí Obecného stavebního úřadu Ivona Lexová.