„Na seznamu mám třicet škol. Některé jsou ale spojené. Celkový počet je tedy okolo čtyřiceti škol. Navíc se některé školy přihlásily pouze do Prahy. Úplné číslo budu vědět až zítra,“ uvedl včera předseda Oblastní rady odborového svazu pracovníků školství v Hodoníně Zdeněk Straka.

Pondělní stávka znamenala dva druhy protestu. Prvním byla stávka přímo ve škole. „Výuku jsme neměli. Každá paní učitelka měla pouze výtvarné projekty pro děti,“ uvedla ředitelka základní školy, která si nepřála být jmenována. Druhým typem protestu pak byli pedagogové z Hodonínska, kteří odjeli demonstrovat do Prahy před Úřad vlády České republiky.

„Podpoření stávky v Praze byla dobrovolná aktivita. Z naší školy tam odjel začínající učitel odborného výcviku. Ten se svým platem není spokojený,“ uvedl ředitel Středního odborného učiliště lesnického a rybářského Miroslav Měsíček.

Zástupci škol se shodli v tom, že termín stávky nebyl zvolen ideálně. „Máme závěrečné zkoušky, které jsme nemohli zastavit,“ zamyslel se Měsíček.

„Kdyby byla stávka o měsíc dřív, neměli bychom žádný problém. Je ale konec roku a všechno se uzavírá,“ vysvětlila ředitelka. Se špatným načasováním souhlasí i Straka. „V tento čas už stávka školy ani rodiče zásadně nebolí. Navíc je pouze jednodenní. Očekáváme ale, že se vláda konečně vzpamatuje a začne řešit systém odměňování a financování škol,“ vysvětlil Straka. Ten ale zároveň doplnil, že zásadní převrat odboráři nepředpokládají. „V každém případě budeme se stávkami na podzim pokračovat. Navíc bude stávka vícedenní,“ doplnil Straka.

Protest někde mohl způsobit problémy rodičům, ale většina škola zajistila alespoň pro nejmenší děti program. „ Žádné problémy jsme nezaznamenali, protože žáci byli ve výuce. Stávkovaly jen kuchařky a uklízečky,“ dodal Měsíček.