„V místě, kde na silnici ústí lesní cesta vedoucí k zoo, jel řidič s Fordem Galaxy směrem na Břeclav. Z pravé strany z lesní cesty do jeho jízdní dráhy vjel osmapadesátiletý neosvětlený cyklista,“ přiblížil případ z konce října hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Šofér se sice snažil jak mohl, aby střetu zabránil. Ani brzdění a vyhýbání už k záchraně zdraví nezodpovědného cyklisty nevedly. Ten konec už večer strávil s těžkými zraněními v nemocnici.

Tento případ není na tomto místě jediný. Loni se na tady stalo celkem pět dopravních nehod a rok před tím další tři. „I já jsem se dostal do podobných problémů, kdy jsem způsobil dopravní nehodu přesně v tom samém místě a také šlo o cyklistu. Ten ale na kole nejel a přecházel s ním směrem k Červeným domkům,“ posteskl si na internetové diskusi jeden řidičů. Podle něj je tento úsek velmi nebezpečný jak pro řidiče, tak pro cyklisty i pěší.

To potvrzuje i vedoucí Dopravního inspektorátu v Hodoníně Lubomír Fridrich. „Je to jeden z nejvíce nebezpečných úseků na této silnici. Řidiče to tady totiž svádí k rychlé jízdě a často tady podceňují sedmdesátku. Na druhé straně cyklisté se leckdy nerozhlížejí ani napravo, ani nalevo,“ upozornil Fridrich.

Podle jednoho z nejmenovaných řidičů lze v tomto úseku očekávat problematické a nehodové situace stále častěji. „Jediným bezpečným řešením je zbudování buď podchodu pod silnicí nebo nadchodu,“ upozornil diskutující.

Podle šéfa dopravního inspektorátu se o této alternativě uvažovalo již před časem. Obě varianty však mají jednu velkou nevýhodu, a tou je jejich velká finanční náročnost. „Stavět v tomto místě za miliony korun podchod nebo nadchod je pouze a jen ústupek nezodpovědným darebákům. Jejich neúctu ke společným pravidlům a zákonům budeme ještě platit z vlastní kapsy,“ rozčiloval se na webu Hodonínské deníku diskutující vystupující pod jménem policista.

Úsek u hodonínské zoo navíc není jedinou velice nebezpečnou lokalitou na pětapadesátce. Další se nachází na jen o pár kilometrů dál ve směru na Uherské Hradiště, u výjezdu z Rohatce.

Loni se tam staly tři dopravní nehody, při nichž zemřel jeden cyklista, další dva lidé si tam přivodili těžká zranění. O rok dříve se mezi Rohatecem a Rohatcem Kolonií stalo dokonce pět nehod, při nichž bylo osm zraněných a o rok dříve dalších pět nehod se dvěma lehkými zraněnými.

Šéf hodonínské dopravky upozorňuje při pohledu na statistiky z minulého roku na nárůst dopravních nehod s účastí cyklistů. Dokonce z jedné třetiny jsou podle něj viníky podnapilí kolaři. Loni tak měli cyklisté hodně smutný rok, kdy na silnicích hodonínského okresu zemřeli dva, dalších patnáct bylo těžce a pětašedesát lehce zraněných. Celkem loni došlo na silnicích k devíti úmrtím.