Otevření cyklostezky Ždánicko přilákalo nejen nadšence jednostopých přibližovadel, ale také profesionální závodníky. Mezi prvními, kdo se včera po slavnostním předání a přestřižení pásky projel po spojnici mezi obcemi mikroregionu Ždánicko, byl i cyklistický závodník Alois Kaňkovský.
Ten reprezentoval Českou republiku na olympiádě v Pekingu a Athénách a nyní žije ve Vracově. „Je dobře, že se cyklostezka otevírá. Stezky ušetří dopravě. Riziko pro cyklisty, co jezdí po hlavních silnicích, se sníží," řekl závodník.
Trvalo téměř deset let, než se po devítikilometrovém úseku místo železniční trati, který spojuje Ždánice a Uhřice, projel první kolař. Plán trasy se začal domlouvat v letech 2006 a 2007, ještě když se tam nacházely kolejnice.
Cyklostezka Ždánicko
První jednání o cyklostezce začala už v roce 2007, o tři roky později přistoupil mikroregion Ždánicko k výkupu pozemků. Stavba začala v září roku 2014 a trvala jednadvacet a půl měsíce. Trasa je devět kilometrů dlouhá a v následujících měsících přibude ještě pět odpočívadel u každé z obcí, jejímž katastrem cyklostezka prochází. Náklady dosáhly výše 49,6 milionu korun. Většinu pokryly dotace.
Na původním místě železniční trati totiž nová spojnice leží. „Trať jsme odkoupili v roce 2011, tehdy začal vznikat i projekt. Úsek jsme museli rozdělit do tří etap. Dotace ve výši pětačtyřiceti milionů poskytl Státní fond dopravní infrastruktury a Jihomoravský kraj," uvedla násedlovická starostka a předsedkyně mikroregionu Ždánicko Vlasta Mokrá.
Mikroregion sdružuje celkem devět obcí Násedlovice, Želetice, Dražůvky, Dambořice, Lovčice, Žarošice, Uhřice, Archlebov a Ždánice. Ačkoliv stezka spojuje katastry pouze pěti z nich, na stavbě se podílely všechny. „Pomalými kroky jsme se dostali až do cíle. Cyklostezka pomůže mikroregionu i jeho obyvatelům. Domlouvali jsme se také na dalším pokračování přes Dambořice, ale to je zatím hudba budoucnosti," doplnila Mokrá.
K cestě pro kola ještě v srpnu přibudou odpočívadla se stolem, lavicemi a odpadkovým košem. Těch bude celkem pět, po jednom v každém katastru obce, jímž cyklisté pojednou. „Ještě chceme nechat udělat informativní tabule, které by byly nejen u cyklostezky, ale i u každé obce. Ponesou mapku, informace o restauracích, ubytování, muzeích či různých atrakcích," zmínila se Mokrá. Náklady kompletní stavby činí necelých padesát milionů korun.
Na stezku už se těší i v Cyklistickém klubu Dacom Pharma Kyjov. Ten sdružuje mladé jezdce mezi desátým a sedmnáctým rokem života, mezi jeho svěřence patřil i profesionální závodník Jan Bárta ze Sobůlek. „Určitě stezku využije řada cyklistů i mých svěřenců. Lidé se mohou bezpečněji dostat z místa na místo. Čím více propojení obcí, tím lépe," zhodnotil sportovní ředitel cyklistického klubu Vladimír Hušek.