"Do průmyslové zóny nevede žádný chodník. Přitom tam pracuje asi pět set lidí," přiblížila jeden z důvodů pro výstavbu cyklostezky na frekventované silnici manažerka Mirkoregionu Hodonínsko Patricia Juráňová.

Nová trasa pro cyklisty začíná za Hodonínem u odbočky na Lužice. Dlouhá je 1 243 metrů a končí v Březové ulici v Lužicích. Postavená je z dlažby, kterou lze rozebírat. „Vyžaduje to hustá distribuční síť pod cyklostezkou," řekla Juráňová s tím, že díky tomu stezka bohužel není vhodná pro in-line bruslaře.

Kousek před Lužicemi kříží cyklotrať nový ocelový most přes řeku Kyjovku. A přesně na něm dojde 13. září ve čtyři hodiny odpoledne na slavnostní přestřižení pásky a otevření cyklostezky. Ta vyšla na 16,2 milionu korun. Zaplatily ji Hodonín a Lužice, přičemž ale 12,8 milionu získal jako dotaci Mikroregion Hodonínsko.

Dotažení cyklostezky až do Hodonína je v plánu v druhé etapě. „Jsou tam ale tři čtyři soukromé pozemky, které se nám zatím nepodařilo získat," přiblížila Juráňová, co téměř připravený projekt brzdí. Věří však, že se podaří cyklostezku dostavět zároveň s výstavbou nové křižovatky ulic Bří Čapků a Velkomoravská, která je v Hodoníně v plánu příští rok.