V těchto dnech se již začalo pracovat na první etapě v Ratíškovicích a Skoronicích. V konečném výsledku by cyklostezky mohly propojit až padesát obcí na Hodonínsku. Náklady na první etapu dosáhly zhruba šestnácti milionů korun.

„První etapa začala v Ratíškovicích, poté se přejde do Skoronic, Kyjova a v příštím roce se bude pokračovat v Miloticích. Tyto cyklostezky by měly být hotové v srpnu příštího roku,“ informoval předseda mikroregionu Nový Dvůr Josef Uhlík.

Představou mikroregionu je, že by cyklostezky vedly mimo silnice druhé a třetí třídy. „ Občas se silnicím asi nevyhneme, takže lidé budou muset někde po silnici přejet. Většinou se nám ale daří napojovat cyklostezky opravdu hezky, takže v mnoha úsecích to nebude nutné,“ nastínila manažerka mikroregionu Terezie Svorová. Lidé by podle ní, mohli například vyjet po cyklostezce mimo silnici ze Svatobořic směrem na Kyjov. U Kyjova by poté pouze přejeli hlavní silnici a pokračovali opět po cyklostezce mimo silnice.

Zatím ale není jasné, kdy by mohlo dojít k propojení všech plánovaných cyklostezek. Na některých místech má totiž mikroregion problémy s výkupy pozemků.

„Museli jsme práce rozdělit do několika etap a úseků, které na sebe zatím nenavazují kvůli nevykoupeným pozemkům. Doufáme ale, že se nám podaří s vlastníky domluvit,“ přiblížil Uhlík.

Ten dodal, že první etapa je jakousi vlaštovkou, díky které by se v budoucnu mohly cyklostezkami propojit obce mikroregionu také s Hodonínem, Kyjovem a dalšími obcemi.

Radnice v Kyjově vidí možnost propojení s okolními obcemi jako přínos. „I když nejsme členem mikroregionu Nový dvůr, tak jsme aktivitu propojení s okolními obcemi přivítali,“ uvedl starosta Kyjova František Lukl.

V Kyjově by se mělo začít stavět ještě letos v prosinci a dokončení cyklostezky směrem na Skoronice je naplánované na jaro příštího roku.

Práce v první etapě by se pak měly přesunout do Milotic, kde by se bývalá hraběcí cesta milotického zámku měla proměnit také v cyklostezku. Ta se poté v dalších etapách napojí na cyklostezku ve Svatobořicích – Mistříně. „V příštím roce by se měla bývalá hraběcí cesta vyasfaltovat a měla by zde vzniknout cyklostezka,“ řekla místostarostka Milotic Irena Nedvědická. Jak bude okolí hraběcí cesty vypadat se zatím neví. „Tyto otázky budeme řešit až v příštím roce,“ dodala Nedvědická.