Kolečkové brusle, trošku odvahy a hlavně chuti si zazávodit. S tím vším se v pochmurném pátečním dopoledni sešlo téměř sedmdesát žáků. Vyslaly je základní školy obcí, sdružených v Mikroregionu Nový Dvůr, který uspořádal závod v Ratíškovicích v dalším zprovozněném úseku systému cyklostezek. Síť tras po jejich dokončení propojí spletí asfaltových cest pro kolaře i bruslaře celý mikroregion. Zazávodily si děti na in–line kolečkových bruslích.

„Toto je jeden z úseků, které stavíme. Proto jsme se rozhodli stezku propagovat in– line závodem. Ve výstavbě cyklostezek Nového Dvora ale pokračujeme dál, zdaleka v Ratíškovicích ještě nekončíme,“ přiblížila záměr svého mikroregionu jeho manažerka Terezie Svorová.

Úsek má podle ní zhruba jeden kilometr a začíná od silnice, která vede na Rudník, známý cíl nedělních projížděk na kole.
„Vede kolem trati drezíny a vyúsťuje na hlavní silnici pár desítek metrů za Ratíškovicemi směrem na Vacenovice v místě železničního přejezdu,“ upřesnila manažerka.

Jak ale naznačila, slavnostní otevření celého systému cyklostezek se teprve chystá. Pokud bude vše pokračovat podle plánu, dočkají se ho sportováníchtiví někdy v průběhu letních prázdninových dnů.

„Celkově bude v Mikroregionu Nový Dvůr, vystavěno zhruba čtyři a půl kilometru cyklostezek. V současné době jich je dokončená polovina,“ nastínila Terezie Svorová.

„Teď jsme dokončili úsek Skoronice– Kyjov. Ten je už kompletně hotový. Jeden úsek ale ještě stavíme kolem vinných sklepů Šidleny v Miloticích a naproti zámku v Miloticích,“ vypočítává. Tato bývalá hraběcí cesta, jak se úseku také říká, vede směrem na Svatobořice– Mistřín.

„Na cyklostezky jsme získali dotaci zhruba deset a půl milionu korun, necelý milion pomůže dofinancovat Jihomoravský kraj,“ upřesnila náklady na jejich výstavbu manažerka.

„Děti dnes závodily ve třech kategoriích, od čtvrťáčků až po deváťáky. Byly tu ze všech škol mikroregionu. Z Ratíškovic, Milotic, Vacenovic, Skoronic, Vlkoše i Svatobořic– Mistřína,“ upřesnila v pátek učitelka ratíškovické základní školy Helga Malečková. Ta nadšené in– line závodníky doprovázela.

„Soutěžili jsme po dvojicích. Ani nám nevadilo, že začalo docela pršet,“ usmívá se spokojený vítěz své kategorie, sedmák Jaromír Kotásek z Ratíškovic. Za 1. místo získal i malý dárek. Čtyřgigový flash disk, který jemu i ostatním vítězům věnoval Mikroregion Nový dvůr.