„Cyklostezky většinou využívají starší zemědělské cesty přes pole a vinohrady. Jejich údržba je minimální. Potřebujeme peníze na opravy a budování nových cyklostezek,“ uvedl starosta Lužic a předseda Regionu Podluží Jaroslav Kreml. Ten si také myslí, že pokud na stezky v dohledné době nebudou peníze, tak o nich lidé, ale také města a obce brzy neuslyší. Region Podluží se však snaží zpracovat projekty a doufá, že potřebné dotace se mu podaří získat. Letos vybudoval region ve všech svých čtrnácti obcích alespoň cyklistická odpočívadla a informační místa.

O mnoho lépe na tom není ani Mikroregion Hodonínsko. Ten má rozsáhlé plány a v současnosti žádá Jihomoravský kraj o peníze na další projektovou dokumentaci. Mnohem větší finanční injekci však chce získat z fondů Evropské unie.

„Chceme vybudovat cyklostezku do Dolních Bojanovic, Prušánek a Josefova. Počítáme také s podobnými informačními místy, jaká vznikla na Podluží. Na Hodonínsku však budou umístěna mimo obce,“ řekla manažerka Mikroregionu Hodonínsko Patrícia Juráňová.

Jiná situace je ale na Kyjovsku a Veselsku. Ve Veselí nad Moravou se letos počítá s výstavbou dvou nových cyklostezek, které mají navazovat na ty stávající. „Nová cyklostezka je plánovaná z Veselí nad Moravou do Moravského Písku. Rozpočet připravované stavby je pětačtyřicet miliónů korun,“ řekla Lenka Jahodová z oddělení rozvoje města na veselské radnici.

Na novou cyklostezku se těší i lidé z Moravského Písku. „Myslím si, že vytvoření této trasy je výborný nápad. Spousta lidí totiž využívá cyklodopravy a v současné době musí jezdit z Písku na Uherský Ostroh a teprve potom do Veselí. Nová stezka určitě ušetří čas,“ uvedla Písečanka Ladislava Cagášková. Druhá stezka má vzniknout na trase do Kozojídek.

Také Mikroregion Nový Dvůr plánuje na přelom roku výstavbu nových stezek. „Rádi bychom propojili Hodonín s Kyjovem. Trasa by pak měla vést z Hodonína do Ratíškovic, dále přes Vacenovice, Milotice, Skoronice a Vlkoš do Kyjova. Na čtyři stezky máme již vydané stavební povolení,“ uvedl starosta Ratíškovic a předseda Mikroregionu Nový Dvůr Josef Uhlík.

Miroslav Pechura