„Úschovna kol bude fungovat bezplatně. Otevírací doba úschovny ovšem bude kopírovat otevírací dobu informačního centra. Kromě toho bude možné si kolo i půjčit,“ řekla vedoucí kyjovského odboru školství a kultury Ilona Pecháčková. Nabídka služeb ale bude mnohem širší.

Do projektu se zapojila i Nadace Partnerství, která zašťiťuje certifikát Cyklisté vítáni. Díky tomu bude k dispozici například i lékárnička nebo nářadí na drobné opravy.

Ve dvoře centra se pak turisté pod připraveným přístřeškem občerství či naberou síly na další cestu. K dispozici budou i toalety.

„Cykloturistů je v posledních letech čím dál více. Zpracováváme si statistiky. Myslíme, že to bude určitě hojně využívané,“ dodala Pecháčková. Pokud skutečně zájem ze strany cyklistů bude, plánuje radnice zřídit i funkci smluvního opraváře, který by byl na telefonu. Pokud by mu turista v nouzi zavolal, přijel by do centra a s opravou kola pomohl. Možná je i budoucí instalace automatů na nápoje či jídlo. Pitnou vodu nabídne veřejně přístupné pítko.

Cyklistické centrum bude přístupné jen přes informační centrum, v jehož dvoře se nachází. Mezi pracovníky íčka bude jeden, který bude mít cyklisty na starosti.

Projekt přijde celkem na více než pět milionů korun. Téměř čtyřmi miliony přispěl Regionální operační program Jihovýchod.