Téma se dostalo na stůl při posledním jednání hodonínských radní. „Aktuálně pětapadesát nevyzvednutých kol od roku 2020,“ stojí v zápisu z jejich setkání.

V cyklodomu byly na začátku druhé poloviny ledna k vidění zajímavé modely. Některým kolům chyběly pedály, jiné mělo pokřivený ráfek, dalšímu chybělo sedlo, vada u téměř sousedního typu byl jen spadlý řetěz a na několika kolech se zachytily i pavučiny.

Kola lze ponechat v cyklodomech BikeTower podle pravidel nepřerušeně třicet dní, pak by si měl majitel kolo vyzvednout nebo kolo znovu uschovat,“ vysvětloval postup mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Souhrnný dluh týkající se poplatků za svoz odpadu v Hodoníně přesahuje sedm a půl milionu korun. Snímek je ilustrační.
Dluhy za odpady v Hodoníně: přes sedm a půl milionu, dlužníkům hrozí až exekuce

Po uplynutí třicetidenní doby provozovatel, v případě Hodonína městská společnost Tespra, může kolo uložit na maximálně dalších šedesát dní do skladu.

„Pokud si majitel kolo nevyzvedne ani v této dodatečné lhůtě, může město ve spolupráci s provozovatelem nevyzvednutá kola prodat. Snahou města a Tespry bude zbavit cyklověž dlouhodobě uskladněných kol před začátkem jarní cyklistické sezony,“ upozornil mluvčí. 

Podle ředitele hodonínských strážníků Jindřicha Vašíčka se problém s odloženými koly netýká jen cyklověže u nádraží, čas od času zůstavají i v ulicích. 

„Pokud nejde o úplný vrak a kolo je pojízdné, odvezeme je na městský úřad, kde se s ním postupují jako i s jinými nálezy,“ uvedl šéf strážníků. Fotku nalezeného kola mohou pak lze objevit na elektronické úřední desce.

Cyklověž u vlakového nádraží v Hodoníně.Cyklověž u vlakového nádraží v Hodoníně.Zdroj: Deník/Petr Turek

V sousední Břeclavi mají strážnici na starosti i cyklověž, která slouží podobně dlouho jako v Hodoníně. A břeclavský parkovací cyklodům bývá poměrně oblíbený. „V roce 2023 bylo v parkovací věži umístěno 22 558 kol,“ vyčísilila mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.

Podle provozního řádu i tady může kolo parkovat maximálně třicet dní. „Po této lhůtě městská policie, která věž spravuje, kolo vyzvedává a uskladňuje,“ sdělila mluvčí s tím, že podle strážníků jde ale jen o jednotky případů za rok.

Ve vyhlášeném cyklistickém městě se o opuštěná kola hlásí noví zájemci. „Pokud se majitel nepřihlásí, může městská policie po uplynutí jednoho roku kolo prodat, tak jako se to děje i u jiných nalezených věcí. O kola přitom v takových prodejích bývá velký zájem. Například při posledním prodeji v listopadu bylo v prodeji sedm kol a cena u nich byla stanovena ve výši padesát až sto korun,“ dodala Solaříková.