Vyzvednout si bez čekání ověřený výpis z živnostenského či z obchodního rejstříku mohou nyní lidé na hodonínském městském úřadě. Umožňuje jim to nově zavedená služba ministerstva vnitra Czech Point. Pokud se zkušební provoz ujme, vznikne v okrese více kontaktních míst a dokumenty půjde získat i na poštách. Městský úřad v Hodoníně se do zkušební fáze projektu zapojil jako jedno z pětatřiceti míst v republice. „Největší výhodu systému vidím v tom, že každý člověk může dostat ověřený výpis z různých rejstříků na jednom místě za cenu padesáti korun za stranu,“ řekl Petr Štěpanovský z městského úřadu.

Výpis půjde získat i na poště

Projekt je zatím v pilotní verzi, takže výpisy se omezují na živnostenský a obchodní rejstřík a katastr nemovitostí. V budoucnu se ale uvažuje i o výpisech z rejstříku trestů a matriky. K tomu je ale potřeba změnit stávající zákony. Pokud bude zkušební verze projektu úspěšná, měly by se terminály rozšířit do několika tisícovek dalších míst v celé republice. Výpisy z rejstříků by mohli lidé získat také na poštách. „Osobně služby Czech Pointu asi nevyužiji, ale spoustě klientům může usnadnit život,“ myslí si podnikatel František Mikuláček.

Úředníci čekají na prvního klienta

V Hodoníně jsou nyní k dispozici tři terminály, a to na katastrálním, živnostenském a stavebním úřadě. Město provozuje službu pomocí vlastní techniky a pracovníků. „Systém je jednoduchý, ale zatím jsem neměla možnost ho vyzkoušet v praxi. Na svého prvního zákazníka stále čekám.“ uvedla pracovnice městského úřadu Jarmila Osičková. Po třech měsících zkušebního provozu vyhodnotí ministerstvo vnitra výsledky a rozhodne o dalším osudu projektu.