Vedoucí výzkumu Jan Vízner upozornil na to, že průzkum dokládá kontinuální osídlení po dobu téměř šesti tisíc let. „Nalezli jsme zde například základy staveb, pecí, zásobních jam, keramiku, šperky a různé nástroje. Z kamenných nálezů to jsou úlomky hrotů škrabadel, seker, z mladší doby kamenné,“ přiblížil archeolog.

Spolu s kolegy tady objevili železné či bronzové předměty, jako jsou spony, jehlice, železné nože či hroty. „Velkou zajímavostí je nález, u kterého zatím nedokážeme určit, k čemu sloužil. Jsou to terakotové hliněné vypalované kolíky dlouhé asi dvacet centimetrů. Další zkoumání přijde na řadu v laboratoři,“ uvedl Vízner.

Archeologové dokončují průzkum na trase budoucí dálnice D55 u Moravského Písku.
Dálnice D55 na Hodonínsku povede přes někdejší sídliště. Důkazy vydává půda

Mezi významné nálezy zařadil původní železářské pece. „Stanou se součástí stálé expozice v bzeneckém muzeu. Pozoruhodná je také nalezená potravinářská jámová pec, které byla využívána k pražení škeblí,“ upřesnil vedoucí průzkumu. Práce archeologů začaly loni v lednu.

Aktuální archeologický výzkum u Moravského Písku v trase dálnice D55.
Nález u Moravského Písku: pod budoucí dálnicí odpočívalo pravěké sídliště

Kromě záchranného výzkumu na trase této první jihomoravské části dálnice aktuálně pokračují stavební práce, hlavně na mostních objektech. „Součástí stavby čtyřkilometrového dálničního úseku D55 je mimoúrovňová křižovatka Bzenec, tři mosty, jeden ekodukt pro migraci zvěře a protihlukové stěny o celkové délce 1,2 kilometru,“ shrnula mluvčí silničářů s tím, že společně s dálničními úseky mezi Babicemi a Moravským Pískem se nyní stav souvislý jednadvacetikilometrový úsek D55. „Řidiči se zde poprvé projedou v roce 2024,“ dodala Trubelíková.