„Chtěla jsem podpořit charitativní účel akce. A také už kdysi dávno jsem si plánovala, že se do této soutěže přihlásím. Čas jsem si ale udělala až teď, když jsem na mateřské dovolené s druhou dcerou,“ přiblížila vstup na Missis 2012 hodonínská podnikatelka Dagmar Kožinová.

Navíc chtěla prožít s dospívající dcerkou Adélkou něco nezapomenutelného. „Zanedlouho chce studovat na gymnáziu, takže už tráví čas spíš s kamarádkami, takže jsme spolu chtěly ještě něco zažít,“ pousmála se maminka patnáctileté Adély, která ale ve škole svoji účast v soutěži spíše tají. Kamarádi ji však podporují.

Obě v soutěži Missis 2012 nejprve čekalo neveřejné kolo. Toho se v Mariánských lázních zúčastnily už jen desítky nejlepších dvojic. „Absolvovaly jsme pohovory s porotou, kde jsme měly hlavně ukázat naši spolupráci, náš vztah a že dokážeme pobavit publikum,“ popsala Kožinová starší.

Poté, co Dagmar s Adélou zjistily, že postoupily do finále moravskoslezské části, čekala je příprava především na volnou disciplínu. „Vybraly jsme si zpěv a tři týdny jsme se intenzivně připravovaly na umělecké škole. Na soutěži jsme pak zazpívaly Ztratila sem fjertůšek a Ej, mamko, mamko,“ usmívala se finalistka letošní Missis.

Kromě slováckých písniček na porotu určitě zapůsobil i lidový kroj. „Možná právě ten rozhodl o tom, že jsme postoupily. Určitě to na pódiu vypadalo pěkně, což bylo zajímavé i pro diváky,“ myslí si Kožinová, kterou navíc trápily problémy s hlasivkami.

Další disciplínou byla módní přehlídka. „Vybraly jsme model, jehož základem byla dlouhá teenagerovská sukně. Šaty jsme potom vtipně popisovaly,“ vzpomíná hodonínská finalistka na říjnové ostravské klání.

Na závěr ještě musely překonat takzvanou tajnou disciplínu. „Do poslední chvíle jsme nevěděly, jakou dostanu otázku. Nakonec jsem měla říct, co bych si přála, kdybych chytila zlatou rybku,“ připomněla si poslední soutěžní úkol Dagmar Kožinová. Následovala odpověď: zdraví, šťastné dětství pro své děti a aby se jí i partnerovi v životě dařilo. Poté si oddechla, že jí porota nepoložila nějakou zrádnější otázku.

Na závěr čtyřdenního programu si obě vyslechly od poroty ortel. Mezi dvanáctkou soutěžících je nakonec pasovala na páté místo. „Na Adélce bylo znát, že ji nakonec postup potěšil. Já jsem byla trochu zaskočená a spíš jsem to pak přála těm menším dětem,“ uznala Kožinová. Podle ní nebyla mezi soutěžícími znát rivalita. „Pomáhaly jsme si. Například jsme unavené děti natíraly různými bylinnými krémy,“ připomněla si pátá nejsympatičtější maminka Moravy a Slezska.

Dagmar věnuje svůj volný čas především rodině, domku a psovi. Dcera Adéla hrála přes deset na klavír, nyní zpívá a dříve i krasobruslila.

Letošní ročník Missis je již devatenáctý. Soutěž je určená matkám do pětačtyřiceti let a jejich vlastnímu dítěti, které dosáhne čtyř let.

„Jsem moc ráda, že se na nás přijeli do Ostravy podívat i přátelé z Hodonína. Všem patří velké poděkování. Rovněž partnerovi, který nás podpořil a doma hlídal mladší dcerku,“ dodala Dagmar Kožinová.

Soutěž o nejsympatičtější maminku a dítě je charitativní, proto také například v semifinálové dražbě korunky Missis získala charita ostravsko-opavské diecéze dvaadvacet tisíc korun.