Důvodem zásahu profesionálních hasičů je středeční nález látek, se kterými specializovaná firma nemůže bezpečně manipulovat. Jde totiž o nebezpečné a dráždivé látky, které jsou v nevyhovujících obalech. „Musíme je přečerpat do jiných nádob tak, aby si je pak mohla specializovaná firma převzít," přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. To se jeho kolegům podařilo kolem už před polednem.

V souvislosti s jejich zásahem došlo k preventivní evakuaci lidí žijících v provizorně uzavřené části Komenského třídě. Podle informací z radnice evakuace byla naplánovaná od 8 do zhruba 14 hodin. Na místě je také čtyřicítka policistů. „Provedli jsme obhlídku domů, jejichž obyvatelé měli být evakuováni. Většina lidí o tom věděla, takže už řada z nich ani nebyla doma. Dále ale střežíme úsek ulice mezi křižovatkami,“ uvedl policejní mluvčí Petr Vala s tím, že jeho kolegové také dohlíží na bezpečnost silničního provozu, takže jsou připravení usměrňovat a korigovat dopravu.

V minulých dne byli také u odstřelů některých nebezpečných chemických látek, které se uskutečnily na městských pozemcích. „V objektech byly nalezené látky, které by mohly být při případném převozu by mohly být nebezpečné. Bylo proto rozhodnuto o tom, že budou odpáleny nedaleko na poli,“ přiblížil mluvčí policie s tím, že po té likvidaci látky nejsou nebezpečné pro životní prostředí.

Kyjovští přistoupili k vyklizení soukromých domů, jejichž majitel si po odhalení velkokapacitní varny pervitinu odpykává jedenáctiletý trest, po maratonu jednání a správních řízení. Ulice v okolí nemovitostí je uzavřená.

„Domy patří Františku Maturovi, pravomocně odsouzenému za nedovolenou výrobu a prodej drog a obecné ohrožení z nedbalosti. Práce podle předběžných odhadů potrvají nejméně pět dnů,“ uvedl vedoucí právního odboru radnice Filip Zdražil.

10 tun chemikálií

Práce dostala na starost firma, která před pěti lety likvidovala i ilegální sklad více než deseti tun chemikálií v Nedvědici na Brněnsku. „Nejdříve přistoupíme k selekci. Je klíčové, zabránit jakékoliv reakci mezi chemikáliemi. Vytvoříme jejich skupiny, a ty budeme postupně odvážet,“ řekla mluvčí firmy Suez Kateřina Kodadová.

Předpokládá, že i v Kyjově půjde o zhruba deset tun chemických látek.

Pracovníci začali v parném pondělí s průzkumem jednotlivých místností a přilehlých prostor. „Střídají se, mají ochranné obleky a máme pro ně dostatek tekutin. Podle prvotních informací se zdá, že nás zdrží nahromaděný materiál a bude se muset prořezávat zeleň, která tam je,“ přiblížila mluvčí.

Na základě rozhodnutí velitele profesionálních hasičů policisté již dříve evakuovali 39 lidí bydlících v nejbližším okolí. Důvodem byla chystaná manipulace s nalezenou nebezpečnou látkou. Doba evakuace neměla přesáhnout dvě hodiny. Jak uvedl vedoucí právního odboru, při úvodním vstupu nebylo zapotřebí odvrtávat zámky domů. „Na základě exekuce, jsme vyzvali policii, která má klíče od nemovitostí, aby nás pustila dovnitř. Majitel o tom ví, protože byl vyzván, aby konal on sám. Ten v řádné lhůtě nekonal. Jelikož je ale pravomocně odsouzen a je ve věznici ve Valdicích, tak je s ním komunikace poměrně složitá,“ přiblížil Zdražil.

Úplná uzavírka

Likvidace chemikálií má vyjít předběžně na téměř dva miliony korun. „Účet půjde za městem Kyjov. Požádáme o součinnost Jihomoravský kraj, ostatně, od něho už máme přislíbenou dotaci 180 tisíc korun na likvidaci části tlakových lahví. Vzhledem k tomu, že postupujeme formou správního řízení, tak je naší povinností potom vymáhat náklady po povinném,“ vysvětlil vedoucí radničního odboru.

Na zajištění akce spolupracují také hasiči, zaměstnanci technických služeb, strážníci a také třicítka policistů. „Policisté budou odklánět dopravu v pracovní dny maximálně do 2. července v době mezi 8. a 18. hodinou v místě úplné uzávěry komunikace. Do uzavřeného prostoru se v tuto dobu dostanou pouze lidé, kteří tady bydlí. Kromě toho budeme střežit místo prací a vyžádá-li si to situace, budeme také doprovázet vozidla odvážející chemikálie do místa likvidace,“ informoval krajský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Dopravní omezení se týkají části Komenského třídy od křižovatky s Nětčickou ulicí po křížení se sídlištěm Zahradní. „Bude pro veřejnost, až na několik málo výjimek, uzavřena, a to i v nočních hodinách. Řidiči i chodci budou nuceni využít objízdných, respektive obchůzných tras přilehlými ulicemi,“ doplnil Zdražil.