Chovatel v průběhu vánočních svátků nahlásil hromadný úhyn zhruba tisícovky z přibližně šesti tisíc bažantů chovaných v tamní bažantnici. Inspektoři na místě provedli šetření. Od uhynulých ptáků odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. „Vyšetření potvrdilo u uhynulých bažantů virus ptačí chřipky H5N1. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer s tím, že výsledky patogenity viru by měly být k dispozici v úterý.

Zbývající bažanty v chovu čeká v souladu s legislativou utracení. „S ohledem na zjištěnou patogenitu viru bude okolo ohniska vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření,“ přiblížil mluvčí. Počet ohnisek ptačí chřipky se v České republice v letošním roce blíží padesátce. U sousedů v Německu a Polsko jsou to ale už stovky ohnisek v chovech drůbeže.

Hrušky.
Měsíc po měsíci. Jak se vyvíjí obnova obcí na Podluží po tornádu

Naposled v Jihomoravském kraji postihl stejný subtyp ptačí chřipky i malochov drůbeže v Lednici na Břeclavsku. Tam chovatel nahlásil před měsícem úhyn osmi slepic.