Desítky lidí žily téměř týden v obavách z velké vody a jejich domovy obklopovaly pytle s pískem. Několika rodinám musela dokonce obec evakuovat zařízení domácností. Situace, která se v Rohatci opakovala už několikrát. V budoucnu už by tomu tak ale nemělo být. Rohatec by se měl totiž během několika měsíců dočkat protipovodňové hrá­ze.

„Hráz povede od stavidla u Mlýnského ramene k hlavní silnici první třídy na Uherské Hradiště, směrem k motorestu Inablanka. Její délka bude jeden a půl kilometru a neměla by ji zdolat ani stoletá voda,“ informoval starosta Rohatce Miroslav Králík.

Jak doplnil, obec přemýšlela nad několika variantami, jak místní především z ulic Baráky, Slovácká, Cihelny a Přívoz před povodněmi co nejlépe ochránit. „Vyhrála varianta, díky které by měly být co nejmenší následky po první přílivové vlně. Ta je pro nás vždy nejhorší,“ řekl Králík.

Přestože by měla hráz zajistit bezpečnost obydlí Rohateckých na sto procent, vodě se lidé z níže položených ulic nevyhnou. Tedy aspoň té spodní. „Díky odtokovým járkům by už ale neměla napáchat tolik škody. Zahrádky sice možná spodní vodu pocítí, nebude pro ně ale tolik nebezpečná jako voda vylitá z Moravy,“ míní starosta.

Jen spodní voda

Protipovodňovou stěnu zaplatí Rohatci, který o ni usiluje od začátku roku 2008, ministerstvo zemědělství a Pozemkový úřad Hodonín. „Předpokládaná cena díla je třicet milionů korun. Prostředky jsou z protipovodňového konta ministerstva zemědělství,“ potvrdila za Pozemkový úřad Hodonín Mlada Fialová.

Stavba hráze bude rozdělená do dvou etap. V první vyroste samotná hráz s průměrnou výškou tři metry, ve druhé pak dojde k vyčištění Mlýnského ramene. „Z něho musíme odstranit nánosy, naplaveniny a náletové dřeviny, které v něm v posledních letech vyrostly, aby mohlo plnit odvodňovací funkci,“ vysvětlil Králík.

Větší bezpečnost při téměř každoročních záplavách samozřejmě vítají ti, kteří v postižených oblastech žijí. „Nejen já, ale všichni tady máme z této informace radost. Konečně se od sedmadevadesátého roku začne něco dít,“ libovala si například Anna Neduchalová, která žije v ulici Baráky, kam voda vystoupá pokaždé, když se Morava rozlije.

Jediným, koho neochrání ani protipovodňová stěna, bude provozovatel rohateckého přístaviště Michal Janča. Kolem jeho zázemí totiž hráz nebude. „Radost z toho sice nemám, ale když jsou povodně, snažíme se stejně všechno, co jde, odvézt, aby nebyly škody nějak zásadní,“ uvedl Janča.

Práce na stavbě protipovodňové hráze by měly začít do konce letošního roku. Hotovo by pak mělo být během několika měsíců. „Pokud by byly příští povodně, doufám, že už nás neohrozí,“ uzavřel starosta.