Obří podzemní zásobník zemního plynu nejvyššího světového standardu by mohl vyrůst v Dambořicích na Hodonínsku. První krok k tomu učinili zástupci Moravských naftových dolů a ruské společnosti Gazprom ve středu v Moskvě.

„Předseda představenstva Gazprom exportu Alexandr Medveděv a místopředseda představenstva MND Gas Storage Radek Lucký spolu s Františkem Komárkem ve středu v Moskvě podepsali Memorandum o spolupráci v oblasti skladování zemního plynu,“ informoval mluvčí skupiny MND Dan Plovajko.
Podle něj bude mít moderní zásobník celkovou skladovací kapacitu pět set milionů metrů kubických.

„V rámci expertních skupin budou provedeny studie a analýzy několika možných lokalit. Jako jedna z nejvhodnějších se v tuto chvíli jeví Dambořice,“ upřesnil Plovajko.
Skupina Gazprom patří k největším exportérům zemního plynu do Evropy. Podle jejího předsedy představenstva má společnost o stavbu zásobníku na českém území velký zájem. „Přispěl by k energetické bezpečnosti nejen pro Českou republiku, ale i okolní státy,“ uvedl Medveděv.

Jestli vůbec a kde se zásobník bude stavět, by mělo být jasné zhruba do roka. „Na základě memoranda vytvoříme odborné pracovní skupiny, které budou v průběhu následujících dvanácti měsíců intenzivně připravovat technické a ekonomické studie, jež budou podkladem pro rozhodnutí zúčastněných stran,“ doplnil místopředseda představenstva MND Gas Storage Radek Lucký.

V Dambořicích už o zájmu skupiny MND slyšeli. V okolí Dambořic jsou totiž díky vytěžené ropě obrovské podzemní díry, které se ke skladování plynu nabízejí. „Že by měly vytěžené prostory ke skladování plynu sloužit, není novinkou. Už nyní tam nějaký dávají,“ uvedl už dříve dambořický starosta Josef Kratochvíl.

Ten nyní očekává, že radnici budou kontaktovat zástupci skupiny MND. „Mám zatím jen kusé zprávy, těžko nyní posoudit, jak by pro nás mohl být zásobník zajímavý,“ uvedl starosta Kratochvíl. Podle něj by výstavba zařízení mohla znamenat pro obecní kasu příjem, ale lidi bude také zajímat, zda je bezpečný. Předpokládá, že by šlo spíše o menší částky než při těžbě ropy. „Přímo o nějaké konkrétní lokalitě jsme ještě nejednali,“ doplnil starosta.

MND Gas Storage, která je členem skupiny MND, je stoprocentní dceřinou společností Moravských naftových dolů. Založena byla v roce 2007, aby vyhledávala a rozvíjela investiční příležitosti v oblasti skladování a obchodování se zemním plynem na území České republiky i v zahraničí. Společnost už vlastní a provozuje podzemní zásobník plynu v Uhřicích, ten má kapacitu sto osmdesát milionů kubických metrů.