Většina obyvatel, které redakce Hodonínského deníku Rovnost oslovila, přípravu pozemků hodnotí kladně. Jednou z nich je i Dana Kotulanová. „Není to špatný nápad, byla jsem se tam nedávno podívat a vypadá to moc pěkně. Znám i několik lidí, kteří si o parcelu zažádali. Tuto výstavbu vítám," řekla Dambořanka.

Opačný názor má ale Iveta Kondrová. „Nelíbí se mi, je to zplanýrované, příjezdové cesty jsou špatně udělané. Mám radši přírodu. Chodívala jsem tam na procházku, rostly tam ovocné stromy, pod které se dalo schovat," vyjádřila se Kondrová.

Vysoutěžená částka na výstavbu inženýrských sítí byla dvaapadesát milionů korun bez daně, třiašedesát s daní. Obec si všechno zaplatila sama z uspořených peněz. Konečné náklady ale budou podle dambořického starosty Zbyňka Pastyříka nižší. „Díky kvalitnímu dozoru a podmínkám na stavbě se nám podařilo ušetřit. Méněprací bylo také více než víceprací, takže částka bude o miliony nižší," spočítal starosta.

Stavbu si radnice přebere na přelomu října a listopadu. Kolaudace začne hned poté, do konce roku by měla být hotová. „Stavební parcely mají v průměru na šířku dvaadvacet metrů, rozlohou do osmi set metrů čtverečních. Cena zatím není zastupitelstvem schválená, ale bude se pohybovat mezi padesáti a sto korunami na metr čtvereční. Chceme, aby byla nízká, výhodná a atraktivní," přiblížil Pastyřík.

Obec ani nepočítá s návratností investice. „Děláme to pro rozvoj obce a pro rozvoj bydlení. Přínos vidíme ne ve finanční stránce, ale že obec bude žít, že se bude rozvíjet. Chceme hlavně udržet a případně rozšířit počet obyvatel," vysvětlil starosta. Zájemců je proto také podstatně více než dostupných míst pro bydlení.

Kvůli tomu zavedla radnice i bodování žádostí. Rozhoduje datum podané žádosti, ale přihlíží se i k tomu, jestli má žadatel trvalý pobyt v Dambořicích. Páry s dětmi mají přednost před bezdětnými.

Podle starosty se dá ze zkušenosti odhadnout, že minimálně třicet žadatelů o parcely jsou obyvatelé Dambořic. „V lokalitě Spálený budou tři řady domků. Spodní dvě obec nabídne k odkoupení v první fázi již tuto zimu, poslední řadu pak v druhé etapě. První domy by se zde mohly objevit už ve stavební sezoně roku 2016," odhadl Pastyřík.

Součástí kupní smlouvy je předkupní právo pro obec v případě, že majitel dům do určené lhůty nepostaví. Dohoda by měla obsahovat i sankci proti záměrnému protahování stavby. „Nechceme, aby se s pozemky spekulovalo. Ve smlouvě budou dostatečné lhůty na vyřízení povolení. Zastupitelstvo ale bude smlouvy teprve schvalovat," sdělil starosta.

Budoucí domy nebudou mít podrobné specifikace, co se půdorysů, typu nebo podsklepení týče. Radnice si přesto nechává možnost žádost posoudit. „Pokud to nebude nějaký extrém, který by narušil panorama obce, tak nebudeme stavitele omezovat," ujistil starosta.

Součástí je i záchytný protipovodňový suchý příkop na ochranu této lokality. Jeho výstavba byla součástí projektu i podmínkou pro kolaudaci. Kompletní příprava pozemků zabrala několik let.