Veselané se tímto krokem snaží získat peníze do městské kasy, o které zřejmě přijdou kvůli škrtovému, takzvanému konsolidačnímu balíčku. Město se totiž bude muset pravděpodobně obejít bez až sedmdesáti procent příjmu z hazardu, tyto peníze pak pochybí zejména v městském grantovém systému. To potvrdila i mluvčí veselské radnice Olga Svoják s tím, že nová obecně závazná vyhláška je účinná od Nového roku.

Historicky první zasedání obecního zastupitelstva Rohatce v místní části Kopec.
VIDEO: Premiéra v Rohatci. Zastupitelé zasedli na Kopci, čepovalo se i pivo

„Pro rok 2024 se předpokládá, že by se příjmy z daně nemovitých věcí mohly navýšit o více než dvacet milionů korun. Tento dodatečný příjem má dorovnat výrazný propad takzvané daně z hazardu, díky které je dosud financován celý městský grantový systém, zejména sport, kultura, sociální oblast a podobně,“ přiblížila ve čtvrtek Deníku mluvčí radnice ve Veselí nad Moravou.

K tomu doplnila, že koeficient pro výpočet daně se zvyšuje především u nemovitostí, typicky brownfieldů a obchodních ploch supermarketů, které představují pro město zvýšenou dopravní a ekologickou zátěž. Ze zápisu finančního výboru zastupitelstva vyplývá odůvodnění pro zvýšený koeficient u řetězců Kaufland, Penny, Lidl a Billa právě tím, že supermarkety zatěžují město zvýšenou dopravou. „V každé zemi, kde podnikáme, vždy respektujeme platné zákony a předpisy. Žádné změny v cenách v této souvislosti neplánujeme,“ uvedla k dopadům navýšeného koeficientu za obchodní společnost Kaufland Česká republika Renata Maierl.

Historicky první zasedání obecního zastupitelstva Rohatce v místní části Kopec.
VIDEO: Premiéra v Rohatci. Zastupitelé zasedli na Kopci, čepovalo se i pivo

Přesto právě na supermarkety dopadne navýšení nejvýrazněji. „Zamlouvá se mi vyšší zdanění nadnárodních obchodních řetězců. Do vyšší sazby bych přidal i ty, kdo vlastní vícero nemovitostí určených k bydlení. Naopak nevidím důvod, proč zvyšovat daň lidem, kteří bydlí ve svém rodinném domečku a proč by tak měl obyčejný člověk zachraňovat rozpočet města, které obere o peníze současná vláda svým konsolidačním balíčkem,“ povzdechl si veselský důchodce Marcel Řimák.

Finanční výbor původně počítal s nejvyšším místním koeficientem zdanění také pro areály bývalých železáren a zámku. V prvním případě s odůvodněním, že železárny se postupem času stávají brownfieldem a ekologickou zátěží. Poněkud jiná byla argumentace u někdejšího šlechtického sídla. „Veselský zámek se stává chátrající památkou a brownfieldem zatěžujícím rozvoj cestovního ruchu ve městě,“ stojí v zápisu finančního výboru, který jednohlasně doporučil navýšení koeficientu.

Pro železárny a zámek schválili kompromis

Většina zastupitelstva ale nakonec schválila pro železárny a zámek kompromis v podobě násobení trojkou. Jak podotkl v komentáři na svém webu k poslednímu zastupitelstvu opoziční a k tématu nejvíce diskutující zastupitel Vilém Reichsfeld, navýšení koeficientu by mohlo pro město znamenat zabouchnuté dveře pro další jednání s majitelem Železáren. "Rozhodnutí o výši daně z nemovitých věcí na území konkrétní obce, respektive o místním koeficientu, prostřednictvím kterého se tato daň vypočítává, je výsostnou pravomocí každé obce. Nepřísluší nám to nijak výrazně komentovat, musíme to respektovat. Doba je složitá, chápeme, že obce chtějí a potřebují mít vyšší daňové výnosy, které tvoří příjmy obecních rozpočtů," uvedl mluvčí Z-Group Miroslav Slaný.

Zároveň ale připomněl, že vyšší daň bude pro společnost znamenat další navýšení nákladů. "Navíc v době, která je pro náš podnik extrémně náročná. Z jedné strany nás tlačí obrovský růst nákladů, především na energie, na druhé straně se potýkáme s poklesem poptávky po naší produkci. Bude to pro nás další komplikace v extrémně složité době, kdy bojujeme o přežití," vysvětlil Slaný.

Ostatním zastupitelé zvýšili koeficient daně z nemovitých věcí z 1,5 na dva. „Co se týká toho, jestli dvojku pro všechny? Tady je odpověď, jedno přísloví: chudobné to nepostihne,“ uvedl na posledním zastupitelstvu předseda finančního výboru Vojtěch Bílek.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Naposled měnili Veselané obecně závaznou vyhlášku týkající se daně z nemovitosti už v roce 2010, tedy za spíše levicovější koalice. Po více než třinácti letech schválila novou úpravu vyhlášky radniční koalice v obrysech vládního Spolu, a to po té, co zareagovala na nedávné rozhodnutí ústavního soudu, které umožňuje obcím vymezit lokalit pro odlišné koeficienty daně z nemovitých věcí. „Na základě toho dneska řada měst přistupuje ke stratifikovanému rozdělení svého území a zatěžuje jednotlivá území odlišným koeficientem daně z nemovitosti,“ přiblížil na zastupitelstvu veselský starosta a právník Petr Kolář.

Následně ještě připomněl, že koeficientní navýšení se netýká zemědělských pozemků. Většina opoziční zastupitelů změnu koeficientů nepodpořila.