Živnostníků se to příliš nedotkne. „Daně platíme v hotovosti, ale jezdíme do Kyjova. A i kdyby tam zrušili daňovou pokladnu, tak to nebude velký problém. Faktury hradíme už přes počítač," řekla jedna z majitelek cukrárny ve Veselí, Ludmila Pauerová.

Ani pro vlastníka zlatnictví Vladana Gajdu nepředstavuje zrušení pokladen velké problémy. „Je akorát potřeba si zařídit elektronický podpis, pak už peníze posíláme bezhotovostně," vysvětlil Gajda.

Gajdova slova potvrzuje i zástupce ředitele finančního úřadu pro Jihomoravský kraj Prokop Pospíchal. „Platba bezhotovostním převodem nevyžaduje žádné mimořádné prostředky. Je třeba znát číslo účtu příjemce platby, předčíslí konkrétní daně a identifikovat platbu rodným číslem nebo identifikačním číslem plátce," přiblížil Pospíchal.

Pro finanční úřad znamená přechod na bezhotovostní platby daní velkou úsporu. „Náklady na jednu transakci na pokladně je necelých třiačtyřicet korun. Například Česká pošta ale nabízí obdobnou službu za devětadvacet korun. Při zachování pokladen by musela Finanční správa investovat také značné prostředky do bezpečnosti," uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Pokladna na územním pracovišti ve Veselí zvládla za rok 2014 asi sedm tisíc osm set plateb. „Ostatními způsoby, zejména bezhotovostní platbou, vyřídilo pracoviště ve Veselí dvaatřicet tisíc transakcí," sdělil Pospíchal.

Nevýhodou platby na poště je cena složenky. „Finanční správa připravuje alternativu pro platby v hotovosti, jakou byla v minulosti například daňová složenka, kterou bylo možné platit daně bezplatně na přepážkách České pošty. Daně z nemovitosti lze od příštího ledna hradit pomocí SIPO," doplnila Petlachová.

Například v Komerční bance je zadání příkazu k povolení plateb SIPO prostřednictvím internetového bankovnictví zdarma. „Klient hradí pouze cenu za účetní položku ve výši šesti korun," řekl mluvčí Komerční banky Michal Teubner.