Vína, která budou vinaři pod značkou Svatomartinské prodávat, musí povinně projít nezávislým hodnocením degustátorů.

„Je to záruka, že se pod touto značkou objeví pouze kvalitní a ověřená vína,“ upozornil ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. Uspěli opět i vinaři ze Slovácka. Nejvíce jich v seznamu úspěšných figuruje z Čejkovic.

Degustátoři zhodnotili celkem 205 vzorků vín z moravských a českých vinic. „Do letošního ročníku se přihlásilo 83 vinařských firem. O známku Svatomartinské se ucházelo 79 bílých vín, 78 červených vín a 48 vzorků vín růžových. Z dvou set pěti vzorků získá licenci sto sedmdesát pět dohromady od 80 firem,“ udává přesné počty Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který se staral o technický průběh hodnocení. Pět vinařství je z vinařské oblasti Čechy, ostatní z vinařské oblasti Morava.

Kvůli velkému zájmu se uskutečnilo hodnocení ve dvou termínech, a to 24. a 30. října v degustačním sále Národního vinařského centra ve Valticích. „Minulý týden v pátek bylo první kolo hodnocení. Z prvních sedmatřiceti vzorků, které se hodnotily, neprošlo přísnými kritérii pouze pět,“ komentuje Marek Babisz.

Vzhledem k velkému počtu vzorků byly v Národním vinařském centru, kde hodnocení probíhalo, sestaveny čtyři degustační komise z řad výrobců a prodejců vín, kteří mají degustátorské zkoušky. Každou komisí prošlo okolo padesáti vzorků Svatomartinské­ho vína.

„Víno nesmí mít žádnou vadu ani chorobu, musí splňovat analytické hodnoty a senzorické vlastnosti dané ochrannou známkou. Víno, které splní všechna náročná kritéria a komise souhlasí v nadpoloviční většině, se dostane na trh. Pokud je víno komisí v nadpoloviční většině zamítnuto, nesmí být uvedeno na trh pod známkou Svatomartinské víno,“ dodává Marek Babisz.

Značka Svatomartinské začíná být čím dál oblíbenější. Její prodej rok od roku narůstá. Letos míří na pulty obchodů, do vinoték a restaurací přes 800 tisíc lahví. Na Svatomartinské zpracovávají vinaři rané odrůdy. Pro bílá vína je to Müller Thurgau a Veltlínské červené rané, pro růžová a červená vína Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

Svatomartinské půjde do obchodů a vinoték až 11. listopadu, kdy bude také na slavnostních akcích nový ročník vín přivítán.

Seznam úspěšných vinařství z okresu Hodonín:

Bařina Tomáš Starý Poddvorov

Bíza Petr Čejkovice

Blatel, a.s. Blatnice

Botur Luděk Strážnice

Cícha Vojtěch Blatnice

Hradil Lukáš Čejkovice

Hruška Pavel Blatnice

Kolaja Jiří Ježov

Konečný Stanislav Čejkovice

LIVI, s.r.o. Dubňany

Maňák Štěpán Žádovice

Neoklas, a.s. Šardice

Plešingr, s.r.o. Rohatec

Prátová Zuzana Josefov

Rajsigl Vladimír Dubňany

Ravis vinné sklepy Rakvice – Dubňany

Spielberg CZ, s.r.o. Archlebov

Škrobák Stanislav Čejkovice

Templářské sklepy Čejkovice

Valerián Josef Šardice

Veverka František Čejkovice

Víno Sýkora, s.r.o. Čejkovice

Zemědělská, a.s. Čejkovice