Z více než tří set vzorků burgundských degustátoři vybrali jako celkového šampiona 3. ročníku této galerie rulandské šedé ročník 2005 s přívlastkem slámové. Jeho výrobcem je Oldřich Drápal z Brna, specialista na slámová vína.

„Jsem obecně milovníkem bílých vín, i když se nebráním degustaci červených. Rulandské šedé patří z mého pohledu k nejlepším, nejextraktivnějším, nejplnějším a nejlíbivějším bílým vínům. Jsem rád, že to mohu ohodnotit a věřím, že se to objektivně zobrazí v mém zhodnocení,“ uvedl starosta Kyjova a jeden z porotců František Lukl.

Degustátoři měli tentokrát těžší rozhodování, protože hodnotili vína jedné jediné odrůdy. Vzorků bylo celkem tři sta devět. Převážná většina z nich byla z Moravy. Část byla z Čech, významně bylo zastoupené také Slovensko.

„Když se hodnotí stejný druh, stejná odrůda, tak jsou rozdíly v jednotlivých vjemech. Každopádně chuť by měla být stejná pro všechny vzorky, ale intenzita chutě, jednotlivé nuance v tom, jak dlouho chuť vydrží, jak moc víno voní, jak dlouho voní, to je rozdílné pro každý jednotlivý vzorek, byť základní chuť nebo základní vůně je stejná,“ objasnila jedna z degustátorek Jana Macíková.

Šampionem rulandských bílých se stalo víno ročníku 2000 s přívlastkem výběr z hroznů z Vinařství Blanky Ďurinové ze Bzence. Šampionem odrůdy rulandské šedé víno z Vinařství Petr Bunža, rovněž ze Bzence. Šampionem mezi rulandskými modrými je letos klaret 2008 Vinařství Livi Dubňany.

„Pro odrůdu rulandské modré je typická cihlová barva a vůně je taková švestková až do čokolády. V chuti někdy bývají i mandle,“ uvedla další z hodnotitelů Marie Cíchová z Blatnice.

Galerie rulandských vín v ČR, jejímž pořadatelem je Cech kyjovských vinařů, se uskuteční v rámci sobotního programu Kyjovských letních slavností od 14.00 odpoledne v Domu kultury v Kyjově. Vzorky přispěli také vinaři z Francie, Itálie a Moldávie.