Od roku 1914 až do roku 1949 se v místě nacházel internační tábor. Sloužil i jako karanténa pro vystěhovalce do Ameriky. Prošlo jím na sto pětatřicet tisíc lidí. V meziválečných dobách sloužil i pro handicapované důchodce z Brna. Za druhé světové války posílali okupanti do Svatobořic rodiny odbojářů. Byl tam například i bratr Jana Kubiše či sourozenci Jiřího Voskovce. V roce 1949 se tábor přeměnil na výrobnu bavlněné technické tkaniny.

Právě kvůli temnému dědictví místa přijel v sobotu i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Podepsal tam smlouvu o dvoumilionové dotaci pro založení muzea a památníků. Náklady na jejich výstavbu činí šest milionů korun.

Muzeum bude lidem přístupné od dvanáctého dubna příštího roku. V toto datum v roce 1945 přijelo do tábora gestapo a propustilo většinu vězňů. Historik Jan Kux, který má na starosti expozici, chce návštěvníkům dějiny tábora ukázat celé, nejen válečná léta. „Ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze sbíráme fotografie. Máme už asi pět až šest desítek. Součástí výstavy budou i předměty od vězňů či jejich příbuzných. Na obrazovky promítneme filmy, které jsou o svatobořickém táboře natočené," popsal historik. Součástí muzea by mohl být i pracovník, jakožto průvodce či organizátor přednášek a výstav. Jednou za rok by se tam konalo sympozium.

V průmyslové části areálu už pracuje sedmadvacet lidí. Tento počet může časem vzrůst až na sto dvacet. „Doděláváme hlavní halu. Jsou tam kanceláře, sociální zázemí a hlavní výrobní hala s třinácti sty padesáti metry čtverečnými," přiblížil Kouřil.

Jenom v průmyslové části se podle jeho slov prostavělo čtrnáct milionů korun. Dalších patnáct milionů je ještě v plánu.