„Za nového papeže Františka jsem moc ráda. Volbu vnímám jako posun dopředu, že se papežem stal poprvé někdo, kdo není z Evropy," řekla například Anna Balunová z Lužic.

Podle ní bylo jeho zvolení neočekávané. „Ovšem oproti minulé volbě, kdy Joseph Ratzinger byl často skloňovaným tipem, si myslím, že všechna jména, která teď zaznívala, byla velkou spekulací a zvolení kohokoliv by bylo překvapením," doplnila Balunová.

To, že nový papež pochází z Jižní Ameriky, berou někteří jako přínos. „On je navíc původem Ital, protože jeho rodiče jsou Italové, kteří se přestěhovali do Argentiny. A studoval v západním Německu. Myslím tedy, že jeho zvolení a jeho práce může Evropu s Amerikou pospojovat," uvedl děkan hodonínské římskokatolické farnosti Josef Zouhar.

Ten je výběrem papeže potěšen. A zároveň překvapený. „Moc jsem volbu pro množství práce nesledoval, ale výsledek mě překvapil, nečekal jsem, že by to mohl být právě on. Určitě je to však dobrá volba. Navíc mě jako prezidenta charity zaujalo to, že se věnuje problematice chudých a sociálně slabých," sdělil Zouhar s tím, že z volby kardinálů se radovali také farníci.

Zouhar doufá, že by se 
s novým papežem mohl setkat. Do České republiky chce biskupství nového papeže pozvat na Velehrad při příležitosti oslav výročí příchodu Cyrila a Metoděje. „Když byl 
v České republice papež Benedikt XVI., byl jsem dokonce v organizačním výboru. Měl jsem tehdy na starosti krojované účastníky," dodal Zouhar s tím, že papež už pozvání dostal od českého prezidenta Miloše Zemana i kardinála Dominika Duky. „Potěší mě, když pozvání přijme," dodal děkan.

Spokojený s volbou kardinálů je také farář římskokatolické farnosti v Dolních Bojanovicích Petr Karas. Překvapením podle něj není ani to, že nový papež není Evropan. „Dalo se čekat, že už to bude někdo mimo Evropu. Věřím, že to bude mít na Evropu pozitivní dopad, že nám sem papež z Jižní Ameriky přinese nové přístupy a pohledy, které nám chybí. Také třeba nový elán," nechal se slyšet dolnobojanovic­ký farář.