Nyní zůstává regionu bez práce celkem přes dvanáct a půl tisíce uchazečů. „Sedm set padesát z nich je absolventů škol. Celkem je ale jen tři sta čtyřicet volných pracovních míst," podotkl Hořák.Příliš optimistické zprávy nemá ani předseda hodonínské Okresní hospodářské komory Michal Švagerka. „Volné místa nejsou skoro nikde. Firmy jsou spíše rády, že pro stávající zaměstnance seženou zakázky. Zemědělci mají své lidi nakontaktované z dřívějška a tak jen můžeme doufat, že se rozjede stavebnictví," svěřil se Švagerka.

Brzy má na Hodonínsku pomoct s nezaměstnaností i projekt Pracujte na dálku. „Cílovou skupinou jsou jakýkoliv uchazeči o zaměstnání. Nebudeme zprostředkovávat zaměstnání, ale snažíme se zaměstnavatele přesvědčit, aby tímto způsobem nějaké lidi zaměstnal. Nejčastěji půjde o administrativu a drobné ruční práce," informovala koordinátorka projektu Lenka Řeháková z hodonínského odboru Rozvoje města. Ten financuje čtyři a půl milion korun z naprosté většiny evropské fondy.

Zatím se hodonínskému Koordinačnímu centru ozvaly čtyři desítky zájemců. „Největší zájem o tuto formu práce jsme zaznamenali ze strany matek vracejících se na trh práce a znevýhodněných skupin lidí, jako jsou například zdravotně postižení a ti, co pečují o své blízké," uvedla Řeháková.

Na základě přijatých životopisů tak už od konce minulého roku vzniká databáze potenciálních zájemců o proškolení a semináře k práci na dálku. „Do konce května zprovozníme webový portál, kde budou registrovaní uživatelé nabízet i poptávat práci na dálku,," vysvětlila koordinátorka.

Výhody projektu vidí i ředitel úřadu práce, který jej podporuje. „Pokud lidé, kteří nemohou denně dojíždět do práce, získají práci z domu, tak jen dobře," uvedl Hořák.

Podle předsedy hospodářské komory je úskalím malý zájem firem. „Podobný systém může pomoct jak firmám, tak lidem, funguje třeba ve Velké Británii, ale odezva u našich firem je spíš vlažná. Chybí totiž nějaká konkrétní výhoda po zaměstnavatele, například v zákoníku práce nebo zapůjčení notebooku domů," navrhl Švagerka.

Podle Bohdany Křepinské z Hodonína je možnost sehnat práci doma dobrá. „Uvítala bych ale spíš kdybych mohla sehnat nějakou práci při mateřské, ne až po ní. Takové možnosti tady zaměstnavatelé totiž skoro vůbec nenabízejí," dodala.