„Nechali jsme zpracovat laboratorní rozbory. Zanedlouho by měly být jejich výsledky. Zatím to vypadá, že by to mělo být v pořádku a suť by se měla skládkovat ve standardním režimu,“ přiblížil v pátek aktuální informace kyjovský místostarosta Daniel Čmelík.

Podle něj by měly být snad do týdne potřebné certifikáty k výsledkům laboratorních rozborů. „Zákonný postup je poměrně náročný, což je ale v tomto případě zřejmě dobře. Následně se tak bude moci pokračovat a suť se nejdříve odveze, samozřejmě když se prokáže, že je všechno v pořádku,“ sdělil místostarosta. Ke zjištění kontaminace podle něj došlo jen na části příjezdové cesty. Dle informací z posledního jednání zastupitelstva se mělo jednat o rozptýlené plynné uhlovodíky.

Vedení města zároveň předběžně počítá s tím, že zhruba třetina vhodné suti na místě zůstane a technika ji rozhrne tak, aby prostor šlo provizorně využívat jako parkoviště. Následné využití pak směřuje spíše k bytové výstavbě developerské či městské. „Jde však o lokalitu, kde bude zapotřebí zpracovat územní studii, která bude možná podléhat i změně územního plánu,“ nastínil Čmelík s tím, že následné potřebné administrativní kroky si zřejmě vyžádají několik let vyřizování. „V úvahách o dočasném využití plochy padly jak možnosti parkoviště, tak například umístění nějakých lanových atrakcí. Každopádně chceme po zbourání využít možnosti propojení tohoto prostoru vytvořením cesty do parku,“ popsal výhled místostarosta.

Se strojní demolicí bývalé kyjovské mlékárny začal vítězná firma poslední červencový den. Hotovo mělo být původně do konce září. Původně mělo bourání stát i s daní 2,85 milionu korun. Částku ale pak ještě navýšily některé demontáže o necelého čtvrt milionu korun.

Národní památkový ústav přibližoval komplex jako areál mlékárny s kruhovým cihlovým komínem z roku 1935. Stavebníkem bylo Rolnické mlékařské družstvo. Zmiňovaný komín na místě zůstává.