„Státní rozpočet na rok 2009 je o čtyřiačtyřicet miliard vyšší než na rok 2008, ale pouze rezort zemědělství je krácen. A to o deset miliard. Žádný jiný resort není tak krácený jako zemědělství,“ přiblížil důvody stávky Petr Chaloupka z agrární komory. Podle toho se zemědělství dostává do obrovských problémů. Se zemědělci se však nechce nikdo z vlády bavit nebo s nimi jednat. Proto se rozhodli řešit celou věc tímto způsobem.

„Musíme nějakým způsobem upozornit veřejnost na to, co se vlastně děje, že sliby vlády jsou pouze na papíře, že se doopravdy ohrožuje zemědělství, venkov, obdělávání krajiny a podobně,“ přiblížil Chaloupka. Ten dále dodal, že současný stav tohoto odvětví je v natolik kritické situaci, že může skončit. „A to tak, že budeme dovážet veškeré potraviny,“ šéf komory.

Problém českých zemědělců vidí v neschopnosti konkurovat jiným státům. A to z důvodu nedostatku dotací. „Nejsme schopní vyvážet například obilí, protože ho vyrobíme dražší, než je ho od nás trh ochoten koupit,“ vysvětlil Chaloupka.

Ne všichni ale se způsobem demonstrace souhlasí. „Postoj k protestu mám takový, že nevinní lidé, kteří budou jezdit po silnici za to nemohou. Osobně bych to řešil jinak,“ vyjádřil například soukromý zemědělec Miloš Krhounek.

Demonstraci mohla odvrátit ještě schůzka, která se uskutečnila v pátek a zúčastnil se jí prezident agrární komory Jan Veleba a premiér Mirek Topolánek. V době uzávěrky Deníku však nebyl ještě výsledek znám. Požadavky zemědělců však byly jasné. „Náš požadavek je od počátku naprosto zřetelně řečen: chceme tři miliardy na dorovnání toho, čemu se vláda zavázala,“ uvedl člen představenstva Agrární komory ČR a ředitel Agropodniku Hodonín Jan Fibinger. Podle námi zjištěných informací požádal ministr zemědělství agrární komoru o přesunutí termínu demonstrace. A to na dobu po volbách.

Důvodem měla být údajně obava z ovlivnění voleb. Zemědělci však nesouhlasí s tím, že by chtěli volby jakýmkoliv způsobem poznamenat. Podle nich nemá celá akce s politikou nic společného.

„Kategoricky odmítáme, že naše akce a nespokojenost má jakýkoliv politický charakter, třeba i ve vztahu k volbám,“ vyvrátil Fibinger. Podle toho agrární komora zaujala stanovisko, že: demonstrace odmítá chápat souvislosti s politickými záležitostmi, ať jsou to volby či cokoliv jiného.

Pokud by tedy jednání, ani demonstrace neskončily kladným způsobem, zemědělci počítají s dalšími aktivitami. „Byli bychom břídilové, nebo amatéři, kdybychom nepočítali s tím, že tato demonstrace, která se odehraje v případě nedohody a nebude mít adekvátní výsledek, že nebudou další. Musí byt logicky další a budou samozřejmě stupňovány,“ uzavřel Fibinger.