Volím známé lidi, kteří pro město už něco udělali. Tak okomentoval svoje rozhodnutí v letošních komunálních volbách Hodoňan Jan Šebesta, který v pátek krátce po druhé hodině odpoledne vhodil do urny lístek se zaškrtanými jmény svých favoritů. „Našel jsem tři, jinak volím stranu jako vždycky," svěřil se Šebesta.

Mezi prvními voliči byla i nejstarší hodonínská kandidátka, devadesátiletá Věra Humpolíková. „Volím v každých polistopadových volbách stejnou stranu a letos za ni poprvé také kandiduji. Dala jsem i několik preferenčních hlasů," svěřila se krátce po opuštění volební místnosti v uměleckoprů­myslové škole Humpolíková.

Volbu zastupitelů mají za sebou také manželé Blatovi. „Volíme podle přesvědčení, a jak lidi známe. V každé straně jsou jedinci, kterým můžeme hlas odevzdat, ale také jsou tam takoví, kterým bychom jej nikdy nedali," shodl se hodonínský manželský pár.

Nezapomeňte sledovat online z komunálních voleb a kompletní výsledky jak je komise ve všech obcích sčítaly minutu po minutě na www.brnenskydenik.cz

Rozhodování o novém složení radnic odstartovalo v pátek dvě hodiny po poledni. První informace o volební účasti zjistil Hodonínský deník Rovnost dvě hodiny poté. Na Hodonínsku se pohybovala kolem devíti procent. „Na Kyjovsku je v rozmezí od šesti do dvaadvaceti, nejmenší byla v jednom malém okrsku v Kyjově, největší v Kelčanech," sdělila vedoucí kyjovského správního odboru Zdena Kyněrová. close Komunální volby 2014 v hodonínské základní škole Vančurova. zoom_in

V areálu nemocnice v Kyjově v pátek odvolila také Hana Mládková. „S křížkem pro určitou stranu neotálím. Jsem vždy pevně rozhodnutá, koho zvolím," svěřila se kyjovská volička.

Hodinu před pátečním uzavřením volebních místností hlásili nejvyšší účast z Karlína, kde má už odvoleno přes šedesát procent. Více než polovina voličů odevzdala své obálky v Moravanech. Méně volí lidé ve větších městech. Kyjov dosáhl třiceti procent, Veselí třiadvaceti a Hodonín necelých devatenácti. „Nejmenší účast je v okrsku Masarykovo náměstí," sdělila vedoucí hodonínského odboru vnitřních věcí Milana Vršťalová. Naopak nejvíce voličů přišlo v Hodoníně do budovy nedalekého gymnázia.

Své hlasy mohou lidé odevzdávat až do sobotních dvou hodin odpoledních. Ve třiceti volebních okrscích sedmnácti obcí hodonínského okresu, na Veselsku a Horňácku, si navíc vybírají také senátora pro obvod Uherské Hradiště. Volí z nabídky devíti mužů a jedné ženy. Křeslo obhajuje Hana Doupovcová z ČSSD. Jediným kandidátem z hodonínského okresu je Václav Hučík z Blatničky.

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky ze všech obcí a vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic v dalších obcích. To vše v pondělním vydání Deníku Rovnost