Už třetím rokem slouží budova bývalé pohraniční policie v Nové Lhotě vzdělávání. Kromě dětí z regionu se v Ekocentru Karpaty vztahu k přírodě učí také žáci a studenti ze slovenské strany hranice. Letos na ně čekají hned dvě novinky. První je nový vzdělávací program nazvaný Neztratit půdu pod nohama.

„Pomůže dětem objasnit si základní principy života v půdě, její mnohotvárnost a nedocenitelný význam pro život na Zemi. Pro starší žáky jsme informace rozšířili o fyzikální a chemické vlastnosti půdy, pokusy se zajímavými pomůckami a příklady, které mají vést k pochopení půdy jako celku," uvedl Antonín Okénka, starosta Nové Lhoty, která je od roku 2010 členem Evropské aliance ochrany půdy.

Nová je také přírodní výuková zahrada, která vznikla v areálu ekologického centra. Dětem začne sloužit na jaře. „Její součástí je řada přírodních biotopů, jako jsou mokřady, karpatská bylinná loučka, kmeniště, hmyzí hotel nebo život v půdě," vyjmenovala Jana Brodecká z Ekocentra Karpaty. Vše doplní geologická expozice, záhon nebo kompostér s kuchyňským i biologickým odpadem, ve kterém se děti podívají třeba na to, jak se odpad rozkládá nebo co produkují žížaly.

Pec pro školáky

Do vytvoření zahrady se začínají zapojovat děti z místní základní a mateřské školy. Podle ředitelky Jany Švrčkové bude škola návštěvy ekocentra začleňovat do výuky. „Určitě se nám bude hodit při hodinách prvouky i přírodovědy. Myslím si, že práci s půdou využijeme také při výtvarné výchově a pracovní výchově," řekla ředitelka.

Pro výtvarné práce s přírodními materiály, jako je hlína nebo půdní pigmenty, pak poslouží nová venkovní vypalovací pec. „Využitím půdy i ve výtvarné činnosti chceme veřejnost seznámit s podobou, funkcemi, ochranou a cenností půdy jako neobnovitelného zdroje," dodal Okénka.

Obec koupila budovu ekocentra před lety za peníze z dotace. Díky nim mohla budovu i opravit. Bylo potřeba udělat novou fasádu, vybourat příčky a upravit vše tak, aby se v nich mohly děti učit, a také nakoupit nábytek nebo upravit toalety a sprchy.

Do ekocentra jezdí děti z Brezové pod Bradlom a Kočovců. Vloni se připojily i školy z Velké nad Veličkou. Přidat se mají i další obce Horňácka nebo Tvarožná Lhota. Výuka je až pro čtyři desítky dětí.

Děti na Horňácko přijíždějí na krátkou školu v přírodě od pondělí do středy a od středy do pátku. Oba kurzy zajišťují lektoři Vzdělávacího a informačního střediska ve Veselí nad Moravou. „Učíme vždy maximálně pětadvacet žáků, tedy jednu třídu. Věnují se jí vždy dva lektoři. Je to výhodnější, protože jeden učitel má ve skupině maximálně dvanáct dětí. S výukou začínáme vždy druhý den po příjezdu dětí. Ty mohou být buď z mateřských, základních nebo středních škol," přiblížila před časem vyučování ředitelka Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty Marie Petrů.