Knihovny si vždy mohou vybrat, jestli si zvolí vlastní téma, nebo se připojí k tomu celostátnímu. Tím letošním, které bude hlavním tématem čtrnáctého ročníku Noci s Andersenem je tentokrát detektiv Vrťapka. Přidají se k němu třeba v dětském oddělení Městské knihovny ve Veselí nad Moravou. „Komisař Vrťapka řeší ve svých dobrodružstvích různé záhady, takže i my budeme mít letošní andersenovu noc takovou detektivní. Připravené máme hry, čtení knížek a různou zábavu v knihovně i venku. Po letech jsme se navíc při pořádání akce spojili s domečkem, což je samozřejmě výhoda," uvedla knihovnice dětského oddělení Vladimíra Žajdlíková.

Zájem dětí ji překvapil. První dny si totiž myslela, že v knihovně přespí deset dětí. Stačily ale tři dny a kapacitu má plnou. „Dětí budeme mít sedmadvacet, zapsaných je ještě pár náhradníků," dodala.

Večer s Vrťapkou stráví děti také v Kostelci u Kyjova. K Noci s Andersenem se připojí místní Základní škola. Už podruhé. „Spolupracujeme s místní knihovnou a dětem jsme už měsíc předčítali z knížek o detektivu Vrťapkovi, aby věděli, o čem jeho příběhy jsou," přiblížil ředitel školy Dušan Kovář s tím, že šestatřicet dětí stráví noc plnou her a dobrodružství v areálu školní tělocvičny.

Do akce se zapojí například i v Hodoníně, Kyjovu, Ratíškovicích, Vnorovech, Strážnici, Moravském Písku, Mikulčicích či Prušánkách.

První Noc s Andersenem se uskutečnila v roce 2000 v uherskoh­radišťské knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana. Od té doby se přidaly desítky knihoven, ale i škol, domečků, muzeí či komunitních míst v České republice i ve světě. Cílem akce je nejen podpora dětského čtení, ale i připomenutí narození dánského pohádkáře. V pořadí ji čtrnáctý ročník proběhne

Letošní Noc s Andersenem odstartuje Austrálie, která je časově první v pořadí. Poté začnou číst děti u nás, na Slovensku, v Polsku, Slovinsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Řecku, Německu, Švýcarsku, Francii, Velké Británii, v Českém kroužku v Kodani a vše skončí v zámoří.