„V obci vybereme deset zajímavých a důležitých památek či osobností. Žáci druhého stupně budou mít za úkol všech deset objevit," popisuje základní myšlenku autor soutěže Antonín Koplík, který je členem Sdružení rodičů a přátel školy.

Každý objekt, který budou žáci hledat, má nějakého zástupce. Od něj děti dostanou otázky týkající se historie, pokud je správně zodpoví, získají obálku, jejíž obsah je prozatím tajný. Po nasbírání všech deseti se dopracují k výsledku. „Hlavní pointa je v mapování historie obce a návrhu dětí, jak by měla za deset let vypadat. Každá třída druhého stupně základní školy, kterých je sedm, tak musí zpracovat projekt, na němž se budou podílet všichni žáci," vysvětluje Koplík.

O soutěži
- zapojí se do něj sedm tříd základní školy
- děti hledají deset památek, významných míst či osobností
- vybraný projekt získá ocenění a vyjde v knize
- vítězná třída získá tablety a oběd se zpěvákem Tomášem Klusem
- jasno bude v lednu 2014

Vítězné dílo pak vyjde v knižní podobě. „Svatobořice- -Mistřín navíc oslaví padesát let od spojení dvou obcí, tak to uděláme dohromady. Toto výročí bylo i jedním z důvodů, proč jsem soutěž vymyslel," upřesňuje Koplík.

Motivace žáků je velká. Každý z vítězné třídy totiž získá tablet, jejich návrh vyjde v knize a navíc se dočkají obědu s Tomášem Klusem. „Se zpěvákem zatím jednáme, ale nápad se mu zamlouvá. Vypadá to tedy, že nakonec dorazí," podotýká Koplík.

I když je soutěž především pro druhý stupeň základních škol, zapojit se mohou také děti z prvního stupně. „Je potřeba, aby spolupracovaly opravdu všechny. V závěrečném plánu proto musí být přesně rozepsáno, kdo co dělal," dodává Koplík.

O vítězi má být jasno na konci ledna.