„Řešení všech dětmi vytipovaných míst je během na dlouhou trať, protože jejich odstranění předpokládá vykoupení pozemků i s domy u cesty a obrovské investice. Ale budu ráda, když se alespoň před školou vybuduje zábradlí,“ říká ředitelka školy Denisa Dušíková. Ta by byla vděčná v počátku ještě za blikající přechod pro chodce u školy.

„Jde o zabudovaná světélka ve vozovce. V projektu jsou náklady na toto opatření vyčíslené na tři a půl tisíce korun, takže nejde o tak velké peníze,“ uvedla ředitelka.

Školáci dokonce objevili řešení, které zatím nikoho v Lovčicích nenapadlo a hodně lidí je jím nadšeno. Jimi navrhované vybudování dřevěné lávky přes potok může spoustu dětí při cestě do školy i ze školy úplně svést z hlavní silnice.

„Dříve děti do školy nejezdily na kolech. Během vyučování jich tu stály tak dvě nebo tři. Jen kvůli projektu s tím téměř všichni začali. V ten moment si všimli, že je výhodné jezdit přes část zvanou Skalka, a bylo to,“ popisuje zrod myšlenky ředitelka. Postavením lávky a přístřešku se stojany by tak podle návrhu školáků velká část z nich mohla jezdit do školy mimo hlavní silnici, zaparkovat u školní zahrady a přes ní pak procházet.

„Takové řešení může změnit způsob dopravy do školy ve vesnici. Děti prvního stupně často nemají ještě takovou zručnost a sebedůvěru, aby se vydaly na kole na hlavní silnici. Pokud dostanou možnost jezdit přes klidnou část obce, bát se nebudou,“ uvedla Dušíková.

Celkem označili školáci z Lovčic devět míst, kde se necítí bezpečně. Projektant pak zpracoval řešení. Někde navrhl zúžit silnici, jinde instalovat nové značky či retardéry, byla dokonce i místa, kde navrhl bourání domů. Jelikož na druhý stupeň základní školy dojíždějí školáci z Lovčic do sousedních Ždánic, jeden z návrhu se zabýval i stavbou cyklostezky tímto směrem.

Představení studie byli přítomní zástupci obce či policie. Některé návrhy podle nich najdou využití. „Viděl jsem tam několik dobrých nápadů. Způsob přebudování návsi můžeme zakomponovat do záměrů obce. V příštím roce tam plánujeme rozsáhlejší práce,“ uvedl starosta Lovčic Václav Tvrdý.

V grantovém programu Na zelenou letos Nadace Partnerství podpořila jedenáct projektů bezpečných cest do škol v šesti krajích ČR. „Školy vedle mapování nebezpečných míst staví také přístřešky na kola, organizují různé soutěže a debaty s dopravní tematikou nebo zpracovávají školní cestovní plány. Snaží se tak dětem vrátit možnost přirozeného, zdravého a hlavně bezpečného pohybu při cestách do školy,“ popsala školní aktivity na podporu šetrné dopravy Barbora Kolárová z Nadace Partnerství.