„O akci je obrovský zájem. Kapacita pro letošní rok činí třicet dětí. Již nyní máme seznam, ze kterého vybereme ty, jež se letošního ročníku zúčastní. Přednost dáváme našim malým čtenářům a těm, kteří akci ještě neprožili," uvedla knihovnice dětského oddělení hodonínské knihovny Svatava Hýbnerová. Hodonín se chce letos věnovat celoročnímu tématu, který se vztahuje k příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. „Dalším tématem je Spící město, což je kniha Martina Vopěnky. Z jeho publikace budeme číst, připravíme k ní i úkoly a soutěže," doplnila Hýbnerová s tím, že hodonínská Noc s Andersenem se uskuteční 5. dubna.

Ve stejném termínu budou v knihovně nocovat i malí čtenáři ve Veselí nad Moravou. Podle knihovnice dětského oddělení Vladimíry Žajdlíkové v knihovně každý rok přespí kolem dvaceti dětí. „Zatím mám asi deset přihlášek. Letos není až tak velký zájem, ale předpokládám, že se místa ještě zaplní," doufá knihovnice. Ta nechce téma dopředu prozrazovat. Veselské děti se jej dozvídají vždy až na místě. „Letošní téma věnovala Národní knihovna celorepublikově ilustrátorce Heleně Zmatlíkové. Mohu prozradit jen to, že se tohoto tématu dotkneme pouze okrajově," chce děti překvapit Žajdlíková.

Výročí české ilustrátorky se naopak budou věnovat v Kyjově. Tamní knihovna bude pořádá Noc s Andersenem ve stejném termínu jako Hodonín a Veselí nad Moravou. „S dětmi si budeme povídat o tvorbě Heleny Zmatlíkové, uspořádáme si turnaj v pexesu a Člověče, nezlob se. Zájemci se mohou zúčastnit Noční tvořivé dílničky. Za pěkného počasí si se skautským oddílem uspořádáme táborák a opečeme špekáčky," dočtou se zájemci na webu knihovny.