Sluníčko svítí všem stejně. Tak zněl slogan přehlídky, kterou v sobotu uspořádaly v Hodoníně mažoretky a děti ze školy B. Martinů.

„Je to přehlídka, která pomáhá bourat bariéry mezi zdravotně postiženými a zdravými dětmi i dospělými,“ řekla o ojedinělé akci, která se v Hodoníně uskutečnila poprvé, organizátorka Markéta Rašková. A protože Hodonín letos oslavuje 780 let od udělení městských práv, chtěly mažoretky také něčím přispět. „Kromě přehlídky jsme vytvořili obří leporelo složené ze sedmi set osmdesáti dětských obrázků,“ doplnila Rašková. Ty malovaly děti z celé republiky. Z Hodonínska kresby poslaly školy z Dolních Bojanovic, Lužic, Vracova, Ždánic a jedna škola z Hodonína.

Na přehlídku se sjelo na tři sta účastníků, z toho asi 15 souborů zdravotně postižených z Hodonína, Brna, Šternberku, Oseku u Strakonic, Olomouce či Ostravy. Nejdříve na pěší zóně a potom v kulturním domě se předvedly také mažoretky z Vracova, Ždánic, Vacenovic, Telče a Hodonína. Vystoupil i básník a vychovatel z oseckého ústavu Petr Šulista či nevidomá zpěvačka Irena Kratochvílová z Hodonína.

„Lidé Irenu potkávají v ulicích často, ale ani neví, že je mistryní republiky v psaní na Pichtově stroji, že hraje na klávesy, harmoniku a skládá si vlastní texty,“ vyzdvihla Markéta Rašková. Ta si považovala také účasti zlínského písničkáře a vozíčkáře Romana Herinka.

„Pro něj to sluníčko svítí daleko víc. Přijel zazpívat pro manželku, která ho před měsícem navždy opustila,“ ocenila Herinkovu ochotu přijet.
„Když se spolu zdraví a postižení nebudou potkávat, nikdy nedojde k tomu, že jedna i druhá strana si bude myslet, že pro tu druhou udělala maximum. Není to jen o zdravých, že musí něco udělat pro postižené, i ti musí ukázat, že mají zájem. A zájem mají,“ těšil se z účasti na přehlídce písničkář, jenž sám vede kroužek postižených dětí. Poprvé byly v Hodoníně i mažoretky z Telče.

„Takové přehlídky u nás málokdo pořádá, jsou přitom tolik poučné pro zdravé děti,“ zhodnotila vedoucí telčských dívek Renata Křížková.
„Jde vidět, že děti jsou naráz jiné, když jsou s postiženými. Mají pocit, že musejí pomáhat,“ uzavřela Rašková. Ta by chtěla přehlídku Integrace, jak ji nazvala, uspořádat i příští rok. Plánuje také, že obří leporelo s dětmi rozšíří a pokusí se o překonání dosavadního rekordu v počtu obrázků a o zápis do české knihy rekordů.