Jde o celokrajský projekt, který má za cíl sblížit lidi jihu Moravy s obyvateli sousedního Rakouska.

„Projekt se jmenuje Interkulturní vzdělávání dětí a dospělých a funguje v rámci přeshraniční spolupráce Rakouska a ČR. Hlavním cílem je výuka němčiny v českých školkách, ale také výuka češtiny v rakouských školkách, uvedla koordinátorka projektu Ivana Smejkalová, podle níž vše garantuje Středisko služeb školám a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Brno.

„Musím říct, že ze začátku jsme bojovali, protože v současné době je spíš trend anglického jazyka. Některým rodičům se to nelíbilo nebo měli strach, že pokud už jejich děti chodí do kurzů anglického jazyka, že budou mít problémy. Po půl roce se jejich názor změnil. Zjistili, že děti do toho nuceny nejsou, záleží, zda chtějí, všechny činnosti jsou hravou formou, jsou to písničky, říkanky. Rodiče jsou skutečně překvapení, kolik toho v němčině děti dokážou. Děláme spoustu ukázek pro rodiče, rodiče vědí, co se tady s dětmi dělá a jak to vypadá,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Střed v Kyjově Zdenka Kamerová.

Žádný zmatek

Podle ní je samozřejmě důležité i to, že náklady jsou hrazené z projektu, takže rodiče tyto aktivity nic nestojí. Raději pak přijmou tuto službu jako něco navíc. Zmatku v dětských hlavičkách se nemusí bát ani ti, jejichž děti jsou pomalejší.

„Lektorka přijde do třídy a jdou za ní jen ti, kteří chtějí. Jestliže dítě nemá zájem, pokračuje v programu se svou učitelkou. I tak ale němčinu slyší a dostává jí do uší, a to je také přínosem, protože to odbourává strach z cizího jazyka,“ řekla ředitelka. Podle ní je právě strach z cizího jazyka problémem, který trápí většinu dospělých, protože s výukou začali až v pokročilejším vě­ku.

„Děti samozřejmě nejvíc baví, když u toho mohou zpívat, tancovat, tím se vlastně naučí mraky gramatiky, které by se normálně ve škole učily nějakou dobu. Tady si ji osvojíme tančením, zpíváním a dělám to tak, aby to děti bavilo,“ řekla ke způsobu výuky lektorka němčiny Sylva Spáčilová.

Program tak funguje už třetím rokem. V Jihomoravském kraji se zapojilo celkem dvacet mateřských škol. V okrese Hodonín je to zmíněná MŠ Střed v Kyjově a také MŠ v Lužní ulici v Hodoníně a MŠ ve Smetanově ulici ve Strážnici. Jak doplnila Radomíra Ježková z brněnského Střediska služeb školám, překvapením byl obrovský zájem na rakouské straně. Rodiče tam měli a stále mají o výuku češtiny velký zájem. Učí se tam ve více než padesáti školkách.