„Ono se pořád říká tři králové, ale nikde není napsané, že to skutečně byli králové. Mluví se o mudrcích. Není jisté, že byli přesně tři," uvedla autorka scénáře k představení Pavlína Náplavová. Autoři chtěli krále přiblížit. Dění se tak zaobíralo jejich poutí, při které hledali místo, kde se Ježíš narodil.

„Říkáte, že se narodil král? Ale já žádné dítě nemám," divil se při návštěvě králů král Herodes. I za ním přišli pro radu a vysvětlovali mu, že jde o krále Židů. Ani on jim ale neporadil. Poslal je dál s tím, že pokud je to tedy král Židů, ať mu pak dají vědět, kde je. Pokloní se mu také.

Až téměř v závěru se na scéně objevil Josef s Marií, kteří hledali v Betlémě nocleh a následně i malý Ježíšek. Ten se skutečné hlavní rolce ujal až po představení. „Já si chci pohladit Ježíška," prosily děti své rodiče, a tak se nahromadily kolem kolíbky a všechny se chtěly na miminko alespoň podívat.

„Myslím, že se to podařilo. Báli jsme se počasí a také koní, jak to zvládnou, ale dopadlo to všechno výborně," zhodnotila po představení autorka scénáře. Stovky lidí vytrvaly až do konce i přesto, že sychravé počasí bylo nepříjemné a většinu času dokonce padal mírný ledový déšť. Pomáhalo jim v tom i svařené víno.

Betlém dokonce v Miloticích na návsi zůstane i nadále. Svatou trojici v instalovaném chlévě s hvězdou nahradí figuríny, které budou oděny do kostýmů, které měli jejich živí herci z Milotic. „Předpokládáme, že betlém na návsi v této podobě vydrží až do Tří králů," uvedl starosta obce Josef Levek, který také dodal, že živý betlém se koná v Miloticích jednou za dva roky a tentokrát byl teprve potřetí.

Diváci představení mohli také pomoci potřebným. U výdeje svařeného vína byla kasička společnosti Člověk v tísni. Lidé si dokonce mohli prohlédnout, co bude možné za vybrané peníze koupit: za devět set korun rodině v Africe kozu, za čtyři a půl tisíce korun zase pumpu na vodu.