Na svých toulkách za slováckými folklorními drahokamy dnes zavítáme do centra Slovácka. V místech, kde se malebné a zpěvné Podluží stýká s krajem beze stínu, jak oblast Hanáckoslováckou nazval spisovatel Vilém Mrštík, se nachází ves Starý Poddvorov.
Z kopce nad vinohrady obci vévodí a za návštěvu jistě stojí její nejstarší památka, před sedmi lety nově zrekonstruovaný dřevěný větrný mlýn beraního typu z 19. století. Jeho vnitřní interiér návštěvníkům umožní vytvořit si dobrou představu o práci mlynáře i jeho chasy, o výrobě mouky a dalších produktů. Z historického hlediska je zajímavé datum první zmínky o obci, které je z roku 1209. To Starý Poddvorov řadí dle data k nejstarším v široširém kraji. Původní obec v krušném 16. století zanikla, ale byla počátkem následujícího století opět obnovena. Nejstarší obecní pečeť s vyobrazením hroznu, dvou listů a vinařských nožů je z roku 1779 a nese nápis: PECZET POCTIVI OBCE POTWOROWSKI.
Tuto nevelkou, ale dnes velmi aktivní vesničku skrytou mezi vinohrady na silnici spojující Dolní Bojanovice a Čejkovice, znal z folklorního hlediska v minulosti málokdo. Změnilo se to v roce 1996, kdy zde začala za podpory rodičů mravenčí, trpělivou a systematickou práci s dětmi učitelka (dnes ředitelka) tamní základní školy Miroslava Hajdová.
Počátkem školního roku tehdy vznikl Národopisný soubor Kordulka, který sdružuje děti od 6 do 15 let. Kolektiv má dnes dvě skupiny. Malou Kordulku navštěvují děti od 6 do 10 let, Velkou pak tanečníci, tanečnice a zpěváci až do 15 let. Je přirozené, že obě části jsou propojeny a často pracují společně, i to, že Malá Kordulka vychovává a připravuje děti na vstup do skupiny starších kamarádů.
Kordulka vyhrává
Soubor Kordulka navázal na staré lidové tradice obce a s pomocí svých vedoucích, rodičů a přátel se je snaží obnovovat a udržovat. Třeba Dětské krojované hody soubor založil a uvedl v jejich folklorní život. Nejprve jen jako záležitost obce, po několika letech však již s pečetí dětského folklorního festivalu, kterého se pravidelně účastní nejen dětské kolektivy z České republiky, ale také z Polska a Slovenska.
Ve Starém Poddvorově se zpívalo odedávna. Muži zapěli slovácké písně při práci ve vinohradě, na poli nebo v sadu, ženy a dívky zase třeba v zimě při společném draní peří, během roku mládež - chlapci i děvčata - každý večer v ulicích nevelké vsi. Nejvíce a nejveseleji se ale zpívalo při slavnostních příležitostech, jako byly křtiny, svatba, hody či různé taneční zábavy, zde nazývané prostě muzika. Láska a vztah ke zpěvnosti Poddvorovským zůstaly. I proto pravidelně pořádají přehlídky dětských zpěváčků pod názvem O perníkové srdce Poddvorova.
Touto soutěží prošla také zpěvačka Jana Otáhalová, která se se svým krásným hlasem několikrát prozpívala až do finále celostátní soutěže Zpěváček a v roce 2003 se stala vítězkou a v této soutěži nejlepší - Zlatým zpěváčkem - v kategorii sólisté 10 až 15 let .
V roce 2004 začal soubor Kordulka spolupracovat s gajdošskou muzikou s primášem Matějem Kůrečkou. Tato vzájemná podpora se vyplatila, podobně jako spolupráce s Ludmilou Svačinovou, která pomáhá s choreografií. Program Kordulky se zpestřil, vzniklo několik tematicky zajímavých dětských pásem a úroveň souboru se zvýšila. Důkazem toho je i skutečnost, že od roku 2005 Kordulka vyhrává přehlídky dětských folklorních souborů Podluží.
Ani v tomto zimním čase staropoddvorovský dětský kolektiv nezahálí. Jak prozradila jeho vedoucí, děti připravují ze svého repertoáru již druhý vlastní hudební nosič. Přestože na něm bude většinu písní zpívat dětský sbor souboru, se sólovými písněmi se představí Jana Otáhalová, Miroslava Kuchyňková, Andrejka Maděryčová, Barbora Sůkalová, Josef Čech a primáš muziky Matěj Kůrečka.
A tak dnes je Starý Poddvorov folklorně významný a známý nejen každoročním pořádáním dětských hodů či krojovanými hody, ale podobně jako desítky dalších slováckých obcí také vyšíváním krojů, malováním krojových doplňků a škrábáním velikonočních kraslic a příznačně právě pro Starý Poddvorov velmi úspěšnou činností dětského folklorního souboru Kordulka.
FRANTIŠEK SYNEK