Motivovat děti a mladé lidi k tomu, aby poznali město, ve kterém žijí a zároveň k němu získali pozitivní vztah. Takový je cíl projektu nazvaného Barevné Veselí, který se zaměřuje na obnovu ploch, hyzdících centrum Veselí nad Moravou. Postupně se do něj zapojí všechny tři místní základní školy.

„Žákům základních škol jsme představili jedno místo, vybrané pro obnovu. Jejich úkolem je zahrát si na designéry a navrhnout pro ně výtvarné řešení. Místní mládež tím chceme více zapojit do dění ve Veselí. Mladá generace je klíčem k budoucnosti každé komunity, a proto je velmi důležité, aby se aktivně zapojila jak do vylepšování svého města, tak i do řešení problémů, se kterými se musí potýkat," myslí si koordinátor projektu Barevné Veselí Lukáš Báborský z Veselského kulturního centra.

Jak dále uvedl, projekt má vyřešit také to, aby z města zmizely plochy, které působí neesteticky jak na místní, tak i na turisty. Barevné Veselí je rychlou a úspornou variantou. Veselským dětem se ke zušlechtění nabídla boční stěna tělocvičny bývalé školy v Zarazicích a stěna kotelny na náměstí Míru.

První jmenovaná již má proměnu za sebou. Ujali se jí žáci Církevní základní školy. Podle zástupce ředitele pro druhý stupeň Pavla Andrýska se do akce zapojilo několik žáků osmých a devátých tříd. Vedla je učitelka výtvarné výchovy Jana Hanková. „U žáků, které jsem k malování vybrala, byl ohlas velmi pozitivní. Stejně tak mi říkali i žáci či lidé, kteří jsou ze Zarazic, že se jim malba líbí, takže ohlasy jsou vesměs kladné," zhodnotila Hanková.

Pro žáky církevní školy to bylo první takové venkovní malování. Hanková se ale díky kladným zkušenostem nebrání tomu, aby si žáci aktivitu v budoucnu zopakovali.

Podle místostarosty Veselí nad Moravou Petra Koláře, je možné, že město vybere další nevzhledná místa, která bude potřeba barevně oživit.

„Pokud nás někdo osloví s nápadem, jak lze určité místo výtvarně vylepšit a bude mít i návrh, tak se nebráníme. Důležité ale bude, aby byla plocha vhodná a aby umělecké ztvárnění odpovídalo charakteru prostoru," vzkázal místostarosta. Témata, která se mají na zdích objevit, přitom nejsou podle Báborského daná. „Cílem projektu bylo nechat žákům co největší tvůrčí prostor. Téma úprav stejně jako použité motivy tedy závisí pouze na představivosti a invenci žáků samotných," uvedl Báborský s tím, že inspirace přišla především z velkých světových měst, kde se v současnosti velmi rozvíjí kultura takzvaného „Street artu" .

„Jde o vizuální umění tvořené aktivními obyvateli přímo v ulicích města a dalších veřejných místech. Přímo ve Veselí nás pak inspiroval podchod pod železniční tratí, který již před časem žáci místní Základní umělecké školy přetvořili z nevábného místa na umělecké dílo," uzavřel.