S přicházejícím školním rokem se nabízí otázka, kam budou školáci chodit, až jim skončí vyučování. S nabídkou zájmových kroužků a kurzů pro volný čas přicházejí kromě základních škol také střediska volného času a domy dětí a mládeže. Ve třech největších městech hodonínského okresu předkládají žákům a jejich rodičům širokou paletu zájmové činnosti.

„O něco jsme rozšířili nabídku, kterou jsme měli loni. Nejvíce je zájem o street dance. Loni jsme měli o tento taneční styl kolem sedmdesáti zájemkyň. Patrně kvůli dvěma populárním tanečním pořadům, které se vysílaly v českých televizích,“ ozřejmil nové trendy vedoucí pracovník Střediska volného času v Hodoníně Stanislav Chovančík. Řada zájmových útvarů bude letos vypsána poprvé. Novými kurzy jsou například latinskoamerických tanců. „Teď to všude letí. Pro studenty, ale i dospělé jsme otevřeli kurz Latino party,“ řekl Chovančík.

U dětí a mládeže je na vzestupu v popularitě také bowling. „O tento sport byl loni velký zájem, proto letos otevíráme kroužky dva, pro mladší a starší děti,“ sdělila jedna z vedoucích pracovnic Střediska volného času v Hodoníně Blanka Jurčeková. O tom, že je srážení kuželek populární, svědčí i fakt, že bowling jako nový kroužek vypsali i vedoucí kyjovského Domu dětí a mládeže.

Mezi sporty se úspěchu v Hodoníně těší karate. „Šin–mu je úspěšný oddíl, možná i díky tomu, že tam máme více trenérů. Dobře funguje i judo, které jsme založili vloni,“ hovořil o netradičních sportovních kroužcích v Hodoníně Chovančík. Na ústupu jsou podle něj naopak výtvarné kroužky. „Asi je to tím, že na školách nejsou tak placené. Naše středisko, ale bohužel není dotované od státu a bez těchto peněz je to pak těžké,“ povzdechl si vedoucí pracovník hodonínského střediska volného času.

Kromě populárních kroužků typu aerobiku je ve Veselí mezi dětmi tradičně nejvyšší zájem o keramické zájmové útvary. „Novým kroužkem je pak Dívčí klub pro zájemkyně do 16 let. Učí se tam o zdravé výživě, kosmetice, ale i výtvarné činnosti, řekl o jedné z novinek ředitel Domu dětí a mládeže v Kyjově Zdeněk Kunz. Dalšími zavedenými kroužky pro nový školní rok jsou akvaristika a teraristika.

„Velký zájem očekáváme i o sportovní aerobik a skupinový tanec,“ předpověděl Kunz. Pro děti dobrodružné povahy, které mají rády přírodu, je určený kurz Gandalfovi družiníci. „Jde o výlet do Chřib, pořádaný jednou do měsíce. Děti tam plní různé úkoly. Jde o tematické hry. Kurzy pak vrcholí táborem,“ dodal Kunz.