První tři ročníky se sice konaly tři roky po sobě, v dalších letech se ale pravidelnost festivalu značně různila. Mezi roky 1968 a 1979 se dokonce festival nepořádal vůbec. „Od začátku se zcela zaměřil na tradice dětského folkloru a jejich pódiovou prezentaci. Dětská Strážnice je ale především dílnou, v níž jsou tradice dětského folkloru neseny dalšími a dalšími generacemi," uvedl tajemník festivalu Petr Horehleď z Národního ústavu lidové kultury.
Za dobu konání festivalu se přitom v pořadech vystřídala celá řada souborů z celé České republiky. Důraz se klade také na to, aby se představily soubory jak z Moravy, tak i Čech a Slezska. Změnila se ale i koncepce Dětské Strážnice. Zatímco v počátcích nabídl festival návštěvníkům jen jeden či dva pořady, časem byl obohacen o soutěž dětské kresby a přibyly i zábavné pořady pro děti. V posledních letech se věnuje pět až šest pořadů právě tématice dětského folkloru.
„Koncepci festivalu připravuje dramaturgicko – produkční rada Mezinárodního folklorního festivalu. Každý dětský pořad má své tematické zaměření i autory. Ti se každý rok střídají," sdělil Horehleď. Letošní ročník, který začne ve čtvrtek 21. června, nabídne osm pořadů. Většina z nich se koná ve skanzenu, kde se představí pořady Děti dětem či Ani ryba ani rak. Celodenní vyžití s množstvím her, naučných a zábavných aktivit či loutkovým divadlem pak přinese Dětský dvůr.
„ V pořadu Folklorní školy s podtitulem Čím hrneček navřel, se tentokrát představí fenomén folklorní tradice, která je velmi často přenášena od dětských let až do dospělosti. Chybět nebude ani pořad Muzičky, který je přehlídkou dětských folklorních muzik z Čech, Moravy a Slovenska," pozval Horehleď.
Festival Dětská Strážnice, se stal v roce 2000 samostatným festivalem, od roku 2009 je součástí Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice. „Tato těsná souvislost se nám jeví jako velmi zdařilá," zhodnotil tajemník strážnického festivalu.