„Chodit oblečený v kroji je u nás v rodině tradice. Můj desetiletý bratr se na roli stárka moc těšil. Myslím, že jim chce být i až bude dospělý,“ řekl Martin Knedlík, bratr letošní mutěnického dětského stárka. Ten je nyní na táboře.

Podle letošního dospělého mutěnického stárka Františka Záleského jsou dětské hody pro mládež dobrou přípravou. „Děti se zbaví stresu. Vyzkouší si roli stárků, když jimi budou chtít být i jako dospělí. Tímto způsobem je také dobře motivujeme,“ myslí si Záleský. Jak dodal, důvodem proč mutěnická chasa uspořádala dětské hody byl i pozdní termín těch tradičních. V Mutěnicích totiž mají tuto akci až čtyřiadvacátého listopadu.

„Většinou je chladno a rodiče se bojí děti do krojů obléct, aby nenastydly,“ podotkl ještě Záleský. Jak prohlásil, pokud bude v Mutěnicích zájem, tak chasa pravděpodobně dětské hody uspořádá i v příštím roce.

V devadesátých letech začal pořádat dětské krojované hody Starý Poddvorov. Tam je už tato akce tradicí. Zatímco v Mutěnicích měli dva stárkovské páry, ve Starém Poddvorově ještě o jeden více.

„Je to spíše přehlídka dětských souborů. Letos dokonce přijel soubor až ze Slovinska. Dříve jsem to ale měli pojaté jako klasické krojované hody,“ přiblížila starostka Starého Poddvorova Drahoslava Veselská. Jak prohlásila, dětské hody jsou dobrý základ k vypěstování vztahu u dětí k této tradici. „Je to ale těžké. Děti vyrostou a mají jiné zájmy,“ povzdechla si Veselská.

Před třemi uspořádaly dětské hody také Hýsly. Podle slov místního starosty Tibora Skalky už ale děti vyrostly, a tak obec pořádá klasické hody pro dospělé. „Navíc je tolik akcí, že bychom nestačili dětské hody organizovat,“ zdůvodnil starosta.

Silná základna

O uspořádání dětských hodů neuvažují například v Čejkovicích, kde mají silnou základnu krojovaných. „Nevidím k tomu důvod a pravděpodobně bych tuto myšlenku a ni nepodpořil,“ uvedl čejkovický starosta Pavel Novotný. Ten také neslyšel o tom, že by čejkovická chasa nebo vedení obce o pořádání této akce uvažovalo.

Podobně jsou na tom také v Lužicích. Podle vedoucího místního slováckého krúžku a stárka Lukáše Magdolena ani v této obci o pořádání hodů pro děti nepřemýšleli. „S obsazováním dospělých stárkovských párů máme problém. Je to hodně starostí, někdy na to člověk nemá čas,“ připustil Magdolen.

Vzápětí ale dodal, že kalendář zdejších akcí je velmi nabitý. „Je možné, že dětské hody můžou děti připravit a zbavit nervozity. Nedokáži si ale představit, kdybychom je organizovali s ohledem na počet akcí,“ zamyslel se lužický stárek. Jak dodal, děti mohou jít v průvodu s dospělými na tradičních lužických hodech.