„Potkala jsem se v nemocnici se sestřičkami z dětského centra, a protože jsem měla po malé dceři asi pytel hezkého oblečení, které jsem už neprodala, rozhodla jsem se, že je daruji právě dětskému centru. Oslovila jsem paní primářku s tím, že se do takové sbírky pustíme," popsala, jak nápad vznikl, místostarostka Kelčan.

Spolu s další zastupitelkou vytvořily plakáty, oslovily maminky na sociální síti a sousední starosty, kteří se do akce pustili. Kromě Kelčan se zapojily Milotice, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice a Kostelec.

Nápad, se kterým místostarostka přišla, se starostům obcí, které se zapojily, zalíbil. „Je potřeba podporovat všechny podobné věci a celá akce se vydařila bezvadně. Do sbírky u nás se zapojil klub maminek a celkově přispělo dost lidí. Podařilo se nám nasbírat hodně věcí," uvedl starosta Milotic Josef Levek.

Pomáhaly balit

S výsledkem sbírky byly spokojené i její organizátorky. „S množstvím věcí, které se nám společně podařilo dát dohromady, jsem nadmíru spokojená a všem patří velký dík. Jak okolním obcím, které se zapojily, i maminkám, které darovaly oblečení a pomáhaly třeba s balením věcí do pytlů," okomentovala Alexandra Slusarová, které se sbírkou pomáhala i zastupitelka Irena Krejčová.

Ta zároveň rozšířila řadu maminek, které se zapojily. „Doma mám po dětech spoustu věcí. Když jsme se do organizace pustily, už nebyl problém pak oslovit další maminky, díky kterým jsme nasbíraly tolik věcí. Mělo to opravdu veliký ohlas," zmínila Irena Krejčová.

Podotkla, že to není první akce pro děti, které se účastnila. „Dříve to však bylo třeba pro děti mých kolegů. Takhle pro cizí děti to ovšem bylo poprvé. Určitě však ne naposledy," řekla Irena Krejčová.

Do organizace se zapojilo vedení jednotlivých obcí, v Kostelci však sbírala věci sama maminka Lenka Kolářová. „Když jsem studovala, byla jsem v kojeneckém centru na praxi. Když jsem se o sbírce dozvěděla, hned jsem si vzpomněla na malé děti, které tam jsou. Paní starostka vyvěsila plakáty, já jsem dala plakát do školky, kde mám své děti, a zmínila se o sbírce před kamarádkami. Ty doma měly také spoustu věcí po svých dětech," řekla Lenka Kolářová.

Do dětského centra tak zamířilo nejen oblečení pro děti, ale i mnoho dalších věcí. „Mezi nimi byly například plenky, ubrousky, dětská kosmetika, ale i boty," popsala ředitelka dětského centra Anna Neduchalová.

Věci, které se pro centrum lidem podařilo nasbírat, už byly i přebrané.

„Zhostili se toho opravdu ve velkém, což je parádní. Ale všechny věci, které dorazily, už byly nad naše skladovací možnosti," sdělila Anna Neduchalová.