O osudu toho posledního rozhodli krajští radní. „Odvolali jsme ho pro závažné porušení právních povinností ředitele školského zařízení, kdy kontrola zjistila závažné nedostatky v ekonomickém řízení organizace," sdělil radní pro školství a mládež Petr Šelepa.

Tomu se ale nyní již exředitel Jan Svítil, který vedl zařízení od roku 2010, brání. „Ředitel je zodpovědný za vše, co z organizace vyjde do světa, proto netvrdím, že za nic nemohu. Můj kontrolní systém měl být daleko intenzivnější. Některé účetní kroky byly provedené jinak, než se v příspěvkových organizacích praktikuje. Pokud účetní vychází z postupů praktikovaných předchůdkyní, může vzniknout problém, který odhalí až kontrola," uvedl Deníku Rovnost bývalý ředitel.

Poukázal na to, že podle účetní firmy, která účetnictví rekonstruovala, šlo mimo jiné i o dříve neodhalenou chybu, nesprávné použití účelových znaků a chybné zaúčtování. „Myslím si, že je zásadní, že nedošlo k finanční ztrátě. Náplastí je, že konání týmu pracovníků vždy respektovalo zájem dítěte. Nové vybavení, auto, získaný byt, zorganizované akce, opravy a vzhled budovy a hlavně úspěchy ve výchovné činnosti a výsledky působení na děti. To vše samo hovoří o tom, jak se v našem dětském domově pracovalo, pracuje a věřím, že i nadále bude," vyzvedl Svítil.

Zděděnou chybu v účetnictví ale z minulého období odmítá jeho předchůdce Pavel Prošvic. „Když jsem odcházel, účetnictví jsem předával v pořádku. Půlroku předtím, než jsem odešel, prošlo velice dobře krajskou kontrolou. Navíc tam zůstaly dvě výborné ekonomky," vyjádřil se Prošvic, který vedl domov do roku 2010.

Zároveň dodal, že zařízení přeje, aby se podařilo ve výběrovém řízení vybrat charakterního ředitele. Sám ale o návratu neuvažuje.

Po odvolání posledního šéfa vede zařízení s kapacitou čtyřiadvacet dětí Vlastimil Kluďák. „Vyplývá to z jeho funkce. Zastupuje ředitele," informovala mluvčí krajského úřadu Eliška Holešinská Windová.

Kluďák je zástupcem ředitele už od roku 1998, kdy domov vedla Hana Kosířová, někdejší místostarostka Strážnice. Okresní dětský domov se do nynějších prostor v Jarošově, tehdy Bartošově, ulici přestěhoval v roce 1932.

Kapacita domova byla na začátku třicátých let třicet míst a o děti se staralo čtrnáct pracovnic, z toho šest kvalifikovaných vychovatelek, které tady měly nepřetržitou službu. Ty se staraly o děti od tří do čtrnácti let.

V současnosti hodonínský dětský domov může ubytovat čtyřiadvacet dětí od tří do osmnácti let. Případně tam mohou zůstat dospívající až do ukončení přípravy na budoucí povolání, nejvýše však do šestadvaceti let. Děti žijí ve třech skupinách, které mají navodit dojem rodinného prostředí. Celkem se o ně stará sedmnáct zaměstnanců.