„Na to mě přivedla brožurka, kterou jsem si přivezl z Normandie. Tam je síť stezek mezi muzei. Zatím jsem se soustředil na nejbližší okolí. Trasy spojují místa různých pomníků nebo důležitých událostí války a přitom téměř stoprocentně využívají už existující vinařské stezky,“ nastínil nadšenec, který od letošního roku provozuje na vlastní náklady ve Vlkoši Military muzeum Jana Sergěje Ingra.

Chce oslovit především mladé, kteří by se při projížďkách mohli dozvědět více o historii regionu. Zatím nevědí skoro nic, což pravidelně muzejník zjišťuje při školních exkurzích, které k němu zavítají.

„Jedna deváťačka se mě tu ptala, kdo to byl Hitler. Učitelka jen krčila rameny, že druhá světová se bere až v deváté třídě a že na to není moc času. Když se o tom mluvit nebude, bude to s neonacismem ještě horší. Dějiny se zapomenou, a to je vždy špatné,“ rozhořčuje se Něnička.

Už se s první zkrácenou verzí o délce necelých sedmdesáti kilometrů ucházel o dotaci z Nadace Partnerství. Informacíchtivý cyklista se může vydat po speciální značce do Svatobořic, Milotic či Vracova. Na mapce nechybí samozřejmě ani vlkošské muzeum. Co kde turista, nebo našinec najde, poví informační brožura.

Zatím na vše ale chybí peníze, protože při žádosti o dotaci nadšenec z Vlkoše neuspěl. „Vadilo jim, že je to prý uměle napasované na vinařské cyklostezky,“ postěžoval si Něnička.

Svým projektem sleduje ale ještě další cíl. Kromě osvěty by rád pomohl opravám a údržbě pomníčků. Pokud by při získání dotací uspěl, část peněz by šla právě na opravy.

„V Ratíškovicích je například pár metrů od muzea ve vagóně pomníček odbojové skupiny Carbon. Tam kdysi její členové seskočili. Lidé to ani nevědí a pomníček je navíc zdevastovaný,“ uvedl jeden za všechny.