Šestice je dvoupokojová, a to v horních ze tří pater. „Zájem byl hodně veliký. Obec na ně získala dotaci z ministerstva pro místní rozvoj na pečovatelské byty, takže jsou bezbariérové a přesně podle pravidel. Na jejich pondělní prohlídku zveme širokou veřejnost, takže si byty budou moci projít a podívat do nich, navíc uvidí celou tuto zajímavou stavbu i se stropními okny na chodbách,“ přiblížila Jana Bačíková, starostka více než dvoutisícové obce.

Hned na další den mají první noví obyvatelé domluvené stěhování do těchto bytů, jejichž uznatelné náklady překročily třiačtyřicet milionů korun a ministerská dotace z nich ukrojí devět milionů. Kromě těchto patnácti bytových jednotek pro nájemníky nad pětašedesát let, je v přední části komplexu pro mladé rodiny čtveřice dvoupokojových bytů s komorou. „Tyto byty jsme zatím neobsazovali,“ uvedla starostka s tím, že obsazení budou řešit obecní zastupitelé na nejbližších jednáních.

Tyto byty jsou ale už součásti multifunkčního domu, kde bude mít svou ordinaci i lékařka, která dolaďuje vybavení. Volná je ještě plánovaná ordinace pro stomatologa. „Pokud by měl nějaký mladý zubař zájem, tak může od obce dostat k dispozici byt nebo stavební místo. Pokud by měl zájem otevřít ve Vacenovicích praxi, tak bude vítán a obec mu ordinaci vybaví,“ řekla Bačíková.

Policisté zadrželi muže s falešnou diplomatickou značkou. Pašoval tisíce cigaret
VIDEO: Zátah na černé auto v Hodoníně. Našli tisíce krabiček pašovaných cigaret

Volný prostor tak pro slavnostní otevření zaplní exponáty spjaté s Emilem Zátopkem a jeho manželkou Danou, která se stala před lety nejen čestnou občankou obce, ale dokonce část svých peněz odkázala právě na výstavbu domu pro seniory. Příchozí tak uvidí i dres Emila Zátopka, oštěpy Dany Zátopkové či její velký obraz se snímkem od fotografa Jana Saudka. Také třetí budova je připravená, a to pro poštu, která se sem, do centra obce má přestěhovat na podzim. Okolí domu pro seniory a multifunkčního domu obklopuje trojice parkovišť, která mají zajistit dostatečný počet stání pro nájemníky, návštěvníky zdravotního střediska i klienty pošty.

Zájem měli místní i přespolní

Do stavby obecních bytů se pustili o něco dříve u sousedů ve čtyřtisícových Ratíškovicích, kde ve stavbě za více než jednašedesát milionů mohli před jedenácti měsíci otevřít dvacet bytů. I tady počítali se zhruba desetimilionovou dotací od ministerstva pro místní rozvoj. Nakonec si ale vybrali možnost stavět bez této finanční podpory. „Šlo o důležité rozhodnutí našeho zastupitelstva, že tady nechce sociální byty a dotaci odmítlo. Tím pádem celou investici uhradila obec,“ připomněl současný ratíškovický místostarosta Josef Uhlík.

I tak podle něj bylo dost zájemců, a to jak z řad stávajících i bývalých obyvatel obce, tak i přespolních. „Hledaly se různé možnosti výběru. Rada obce se tím zabývala několik měsíců a rozhodla se pro výběr z části, která měla trvalé bydliště v Ratíškovicích,“ přiblížil místostarosta s tím, že úspěšní žadatelé se pak před právním zástupce tahali z klobouku. Nakonec se vedení této nejlidnatější jihomoravské vesnice rozhodlo o výši nájmu pod hranicí tržního, ale nad úrovní ceny za starší byty, kterých měla obec před výstavou nového objektu třiačtyřicet. Nyní tedy disponuje už třiašedesáti.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Dům Ulička 1435 je z dílny projektantů včele s Tomášem Havlíčkem, který stál za oceňovanými návrhy pro tamní přístavbu školy či obecní dům. Tentokrát šlo o dvacítku bytů. „Je tam pět větších bytů a další jsou čtyřicetimetrové pro páry, případně jednotlivce. Bydlí tady tak mladé páry, rodiny i senioři. Více méně jde o nájemné na dobu neurčitou. Evidujeme i další žádosti, takže zájem je,“ doplnil Uhlík s tím, že na samotný bytový dům navázala letošní úprava okolí i s otevřením nových parkovacích míst koncem května. „Nyní je tam přes čtyřicet parkovacích míst. Hustota obyvatel je v této lokalitě, kde je i zdravotní středisko, velká, takže jsme tímto krokem předešli tomu, aby auta stávala na chodníku nebo na trávníku,“ podotkl místostarosta.

Určité srovnání k dvaceti bytům v Ratíškovicích a nových devatenácti nyní ve Vacenovicích nabízí poslední čísla Českého statistického úřadu k bytové výstavbě v prvním až druhém čtvrtletí tohoto roku. V celém hodonínském okresu statistici zaevidovali pouze dvaadvacet bytů v nových bytových domech, což je mezi jihomoravskými okresy druhé nejnižší číslo. O to hůř je na tom hodonínský okres ve vývoji počtu za první pololetí tohoto roku. „V Jihomoravském kraji se počet obyvatel snížil jen v okrese Hodonín, o 216 osob,“ uvedl Tomáš Svozil z Krajské správy České statistického úřadu v Brně.