Přihlásil se do projektu Středoškolské odborné činnosti. Soutěž klade důraz na vytvoření vlastní odborné práce, v České republice má dlouholetou tradici. Novák vytvořil prezentaci a výstavu o československých legionářích, hlavně o těch původem z Kyjovska, mezi něž patřil i Novákův prapradědeček. „Sloužil za druhé světové války ve francouzském letectvu. V rodině jsem měl ale hodně vojáků," prozrazuje student kyjovského Klvaňova gymnázia.

Podklady pro svou práci sháněl ve Vojenském historickém ústavu, vyzpovídal i svoji babičku, která poslouchala příběhy z tažení Ruskem. Zkoušel kontaktovat i britskou ambasádu. Jeho práce byla velmi dobře hodnocená, skončil první v okrese, nakonec však nepostoupil kvůli nedostatečně zpracovaným citacím. Jeho výstava je k vidění v Čajovně & Galerii v Kyjově do osmého ledna.

O první republiku se začal zajímat v jedenácti. Zabýval se i otázkami, jestli se měli Češi Němcům bránit, či nikoliv. V posledních letech pak jeho pozornost přitahují československé legie. Je členem Československé obce legionářské i Klubu vojenské historie Slovácko. Má velmi blízko i k masarykovským myšlenkám. „Velmi zajímavě mluví o demokracii a o tom, jak by se lidé měli chovat. Jsem hodně pro československý. Je škoda, že jsme se se Slováky rozdělili," hodnotí Novák.

Do budoucna se chce věnovat studiu práv. Na historii ale zanevřít určitě nehodlá, nadále zůstane jeho velkým koníčkem. „Jako vystudovaný právník se chci stát soudcem. Měl bych tak šanci něco prakticky udělat, něco dokázat," uvažuje.

Mimo to je i aktivním skautem, je plastikovým modelářem a také rád píše převážně v žánru fantasy.