To je jedna z lokalit, o které radní rozhodují, jestli ji pokryjí veřejnou WiFi. Snadno by se tam mohlo bezplatně připojit k internetu až pět set lidí.

„Loni město získalo z iniciativy WiFi4EU poukázku patnáct tisíc euro na veřejné WiFi,“ sdělila v podkladech Anna Kopečná z odboru rozvoje města. V přepočtu zhruba 375 tisíc korun mohou Hodonínští využít na pořízení novinky. Dotace se ale nevztahuje na následný provoz.

Dům číslo 371 v Hodoníně na Národní třídě, kde žily oběti holocaustu.
Dům po obětech holocaustu: Stát chce náhradu za bezdůvodné obohacení

Radní vybírali kvůli nárokům na technické požadavky původně dvě z pěti lokalit. Kromě náměstí, jde o prostor před lázněmi, městský úřad na Národní třídě, oblast před zimním stadionem a sportovní halu. „Dotaci bychom využili asi na pokrytí Národní třídy. Chceme ale doplnit výhled provozních nákladů, abychom se nepustili do něčeho, co nás bude stát v budoucnu moc peněz,“ řekl hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek. I proto vedení města bude rozhodovat nejen o dané lokalitě, ale také o tom, jestli od dotace neustoupí.

Možnosti městské WiFi v Hodoníně

Budova městského úřadu na Národní třídě

Nový lázeňský pavilon a přilehlý park

Prostor před Zimním stadionem Václava Nedomanského

Městská sportovní hala v Lipové aleji

Masarykovo náměstí mezi radnicí a kostelem svatého Vavřince

Wifi ve všech podlažích městského úřadu má totiž vyjít podle specializované firmy na více než 220 tisíc korun. Dalších 240 tisíc korun jsou předpokládané náklady na provoz po dobu tří let. Tuto preferovanou variantu mohou radní posvětit v úterý, tedy zítra.

„Do budoucna jsme se ale bavili o tom, že jak se zrekonstruují parky v Sadové ulici a na Mírovém náměstí, tak při tom budeme chtít mít WiFi i v nich. Další lokality jsou zatím otevřené,“ vyjádřila se radní Terézia Mlýnková Išková.

Připomněla, že Masarykovo náměstí má pokrývat soukromá společnost. „Záleží na rychlosti a také na 5G. Jenže zkuste se tady připojit?“ reagoval v pátek odpoledne u hodonínského kostela bývalý člen komise pro chytré moderní město Jiří Humpolík.

Ten by právě tuto lokalitu upřednostnil. Na veřejnou Wi-Fi se totiž mezi římsko-katolickým chrámem a radnicí připojit nedalo. " V první fázi je rozumné postupně umístit nositele wi-fi, tedy routery, například na stožáry městského osvětlení na Národní třídě, a to třeba od radnice po křižovatku," upozornil Humpolík.

Lidé v Hodoníně mohou nyní bezplatně využívat bezdrátové připojení do počítačových sítí například v kulturním domě. „Bude i v novém zrekonstruovaném kině a zcela jistě bude oproti dřívějšímu stavu posílené a kvalitnější. Jde o veřejný prostor, takže by bylo špatné, kdyby nebyla k dispozici wifina,“ přiblížil ředitel hodonínského Domu kultury Marcel Řimák.