Díky plesu se mohli přítomní přenést o několik desítek let zpátky, aby si připomněli prvorepublikové období. „Letos je to poprvé, co mi zvolené oblečení na ples hned padlo do oka. Řekla jsem si, že jej určitě využiji," popsala výběr šatů Klára Vavříková ze Skoronic.

O stylovou atmosféru se postarala i skupina Melody Gentlemen z Lednice, v jejichž podání zazněli známé i méně známé melodie. Na tanečním parketu bylo stále těsno. Lidé si užívali toho, že se na jednu noc stali někým jiným. Dorazili nejen lidé z Vlkoše, ale i z dalších měst. Poprvé na dobový ples zavítal i Brňák Jan Sýkora s partnerkou, který kostým vybral velmi pečlivě. „Zvolil jsem oblečení nižšího skotského šlechtice z období třicátých čtyřicátých let se svojí chotí. Můj je zčásti koupená a zčásti šitý. Partnerka se jej šila sama," popsal Sýkora, který k přespání využil vlkošské bůdy. Podruhé navštívila ples i Jana

Hlavní organizátor plesu Petr Něnička na začátku ocenil osobnosti, které podílí velkou mírou na propagaci a udržování vojenských tradic. Mezi oceněnými byla i česká reprezentantka v dráhové cyklistice Jarmila Machačová, která s sebou přivezla dres, který se později vydražil. „Letos jsem přijala pozvání poprvé moc se mi líbí dobové uniformy a kostýmy," uvedla Machačová.

Tento ples se liší od jiných také svým dobročinným podtextem. Díky dražbě se získávají peníze, za které se nakoupí potřebné věci pro afghánské děti. Ty se předají jednotce CIMIC, která je tam dopraví spolu s lvíčkem Mírou. „Peníze, které se nám podaří získat poputují prostřednictvím lvíčka Míry na nákup osmdesáti židlí pro afghánské děti. Potřebujeme získat čtrnáct tisíc korun," svěřil se se svým přáním Petr Něnička. To se mu nakonec splnila a peníze díky dražbě získali.

Součástí zábavy byla i dobová módní přehlídka, díky které se přihlížející pokochali pohledem na krásné oděvy. Novinkou pro letošní ročník byla díky organizátorům i ochutnávka dobových pokrmů. Návštěvníci tak okusili První republiku doslova všemi smysly. Na rautu si tak mohli nabídnout například Fazole á la maitre d´hótel nebo Banánový salát. Směs banánu a modrého sýru vyzkoušel i Ondřej Hubáček z Kněžpole. „Vypadá to prudce jedle. Je to takové netypické. Jak říká moje mamka, je to zajímavé," smál se Hubáček. Přednost ochutnávce vína dal Miroslav Pauer z Kyjova. „Ochutnal jsem i fazolový prejt a je vynikající," ohodnotil Pauer.

Na průběh večer si neztěžovala ani spoluorganizátorka Andrea Něničková. „Rok od roku je účast vyšší. Téměř všichni už chodí v dobovém oblečení. Buď v uniformách nebo v dobovém civilu," řekla Něničková.