Pro většinu lidí je Den vítězství svátečním dnem, díky kterému si mohou užít volno. Pro několik stovek lidí je ale osmý květen dnem, kdy si nazují pohorky a vyrazí na výšlap. A ne jen tak ledajaký. Pochod kolem Ratíškovic příští rok oslaví už třicáté výročí.

Akci, která byla původně určená pouze turistům, doplnila před patnácti lety i cyklistika. Letošní devětadvacátý ročník nabídl celkem čtyři trasy.

„Pro pěší to bylo deset a dvacet kilometrů, pro cyklisty pak třicet a šedesát kilometrů. Máme namyšlených pět okruhů, které s menší změnou opakujeme," uvedla hlavní organizátorka Helena Vybíralová s tím, že občas se musí trasy účastníkům přizpůsobit. Před lety vedl výšlap například na Bukovanský mlýn. V ten den ale foukal silný vítr. „Někteří se vrátili a řekli nám, že ani nedošli. Lidé jsou zvyklí chodit spíše po rovině. Jiné je to ale u cyklistů, protože trasu musíme přizpůsobit i typům kol. Proto se snažíme vybírat cesty spíš po klidnějších silnicích," zhodnotila organizátorka zkušenosti.

Možná i díky originálnímu přístupu a ocenění medailemi si již Pochod kolem Ratíškovic získal stovky příznivců všech věkových kategorií. Nejvíc se jej zúčastnilo více než osm set lidí. Nyní je průměr přibližně kolem šesti set padesáti účastníků.

Mezi těmi, kteří akci nevynechají žádný rok, je například předseda Klubu českých turistů v Hodoníně Květoslav Pašek. „Osmý květen věnujeme v našem ročním plánu vždy této akci. Letos jsme vyrazili na šedesátikilome­trovou trasu na kole, je totiž pohodlnější,"svěřil se Pašek.

Dříve pěšky, nyní na kole s rodinou vyrazila i jedna z místních Simona Květoňová. „Rozhodli jsme se pro kratší trasu. Mladší syn se sice veze v sedačce, starší ale letos jede prvně na kole," uvedla mladá maminka.

Psí turisté

Kromě cyklistů, turistů či maminek s kočárky na trasu vyrazili lidé i se svými čtyřnohými mazlíčky. „Doufám, že nám zbudou nějaké diplomy, protože je účastníci chtějí i pro své psy," zasmála se Vybíralová a odkryla i plány na příští, jubilejní ročník. Ten by mohla kromě samotného pochodu doplnit i country kapela a tombola.

V minulosti se uvažovalo také o tom, že se akce rozšíří o trasy pro in-line brusle. „Na to bychom ale potřebovali víc lidí, které nemáme," uzavřela Vybíralová, sama dlouholetá turistka.

Na akci se podílela i Obec Ratíškovice, místní Junák a Mikroregion Nový Dvůr, který při pochodu účastníkům zpřístupnil šlapací drezínu a Muzeum ve vagónu.