Proti vakcinaci svých dětí se postavila jednatřicetiletá Lenka. Rozhodla se tak už v těhotenství. „V rádiu jsem slyšela rozhovor s lékařkou, která zpochybňovala očkování. Od té doby jsem přečetla množství odborných článků, včetně cizojazyčných knih, slyšela přednášky zahraničních odborníků a bavila se o tom se stejně smýšlejícími rodiči," přiblížila Lenka, a jelikož se jí syn narodil předčasně, tak zatím očkování nemusí podstupovat. „Všechny nemoci nejsou zdaleka tak nebezpečné, navíc přibývá vážných nežádoucích účinků vakcinace a setkáváme se s tím, že neočkované děti jsou zdravější," vysvětlila jednatřicetiletá žena, které vadí i diskriminace neočkovaných dětí. „Nelíbí se mi směr, kterým se v této oblasti ubírá náš stát. Na Západě převládá dobrovolnost a pediatři berou rodiče jako partnery," řekla Lenka.

Podobný názor má i Darja Hladíková z Dubňan, která nechávala syna očkovat pravidelně. Po projevech neurologického onemocnění od něj opouští. „V současné době je pro mě daleko větší hrozba zhoršení této nemoci než riziko, že chytne jednu z chorob, proti nimž se očkuje. Očkovací centrum má ale jiný názor, takže se chystáme na nahlášení na sociálku a hygienu," sdělila Hladíková.

Zastánkyní vakcinace je naopak šestatřicetiletá Eva Jandorová z Hodonína. Ta děti vodí k lékaři po každém obdržení pozvánky k pravidelnému očkování. „V této záležitosti plně důvěřuji lékařům, kteří by nás snad nenutili do něčeho, co by mohlo dětem uškodit," řekla matka, která má dva potomky. Kromě povinného očkování využívá nabídek i na další. „Dcerku jsem nechala naočkovat i proti rotavirovým infekcím," dodala Jandorová.

Své děti nechává vakcinovat také Anna Ilčíková z Mutěnic. „Očkování chrání nejen zdraví dítěte, ale taky pomáhá danou nemoc zcela vyhladit. Čím by bylo méně očkovaných dětí, tím rychleji by se šířily nemoci," je přesvědčená Ilčíková.

Jednoznačně vakcinaci doporučuje i dětská lékařka 
z Hodonína Danuše Hlásenská. „Jsem pro očkování. Nemám sice ráda, když se musí lidem něco direktivně přikazovat, ale v této záležitosti jsem pro. Očkování je výraznou ochranou proti nemocem. Určitě doporučuji také hexavakcínu, které se maminky velmi bojí," řekla lékařka.

Zároveň doplnila, že v ordinaci má také rodiče, kteří se prevenci vyhýbají. „Chodí ke mně i děti, které nejsou očkované. Vždy se snažím vysvětlit rodičům, kdy je tento úkon pro dítě vhodný a před čím jej ochrání, ale chápu i jejich obavy," vyjádřila se dětská lékařka.

Podle ní by vakcinaci prospěla i větší osvěta, která by seznámila rodiče i s negativními následky absence očkování. To s sebou mimo jiné přináší i případné finanční postihy a další komplikace. „Vůbec si nedovedu představit, jak budu řešit situaci, kdy rodič odmítne povinné očkování. To na něj zavolám policii, nebo ho budu držet násilím v ordinaci? V praxi si nedovedu tuto situaci vůbec představit," uzavřela hodonínská pediatrička.